Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, podkreślił, że po raz pierwszy od lat mamy do czynienia z dobrowolnym ustąpieniem papieża. Nie jest to, zdaniem kardynała, wydarzenie ani sensacyjne, ani smutne.

Reklama

Ci, którzy chcą pomóc Kościołowi w tej sytuacji, powinni uszanować decyzję Benedykta XVI, popatrzeć na nią z wiarą, w trosce o dobro Kościoła i zrozumieć jej eklezjalny charakter - stwierdził metropolita warszawski. Powiedział również, że papież dał przykład, jak należy podchodzić do pełnienia godności kościelnych. - Do tej pory panowało przekonanie, że urząd papieski powinien być pełniony dożywotnio, ale Benedykt XVI pokazał, iż można postąpić inaczej. Jest to męska, mądra i odważna decyzja papieża, podyktowana jego wiekiem i stanem zdrowia - powiedział metropolita warszawski.

Kardynał Nycz dodał, że wybór Benedykta XVI był niejako oczywisty po śmierci Jana Pawła II. Joseph Ratzinger był bowiem jego najbliższym współpracownikiem. Był to też znak kontynuacji pontyfikatu papieża-Polaka. Metropolita warszawski wezwał do modlitwy w intencji Benedykta XVI, aby dziękować Bogu za to, co zrobił, i prosić o siły i zdrowie, aby mógł w nowy sposób służyć Kościołowi.

Odpowiadając na pytanie, co odejście Benedykta XVI oznacza dla Polski, metropolita zaznaczył, że władze kościelne i państwowe zaproszą nowego papieża w roku 2016, w 1050. rocznicę chrztu Polski. Kardynał Nycz przypomniał, że Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI byli szczególnie bliscy polskiemu Kościołowi. Metropolita wyraził nadzieję, że polski Kościół będzie Kościołem żywym, który zasłuży na uznanie nowego papieża.