Piotr Kościński uważa, że organizacjom społecznym, pozarządowym będzie teraz trudniej działać. Jak podkreśla ekspert, tylko porządek zaprowadzony przez przywódcę może gwarantować bezpieczeństwo w państwie autorytarnym.

Reklama

- Myślę, że mogą nastać jeszcze trudniejsze czasy dla opozycji i organizacji pozarządowych, bo będą nasilone kontrole i nasilone interwencje władz - podkreśla.

Zdaniem eksperta, do zmiany nastrojów w społeczeństwie rosyjskim mogłoby dojść z powodów ekonomicznych lub gdyby Rosjanie uznali, że polityka Putina względem Ukrainy jest zła. Wtedy - jego zdaniem - śmierć Niemcowa byłaby dodatkowym elementem, który mógłby się przyczynić do zmian.

- Ale zabójstwo Niemcowa z pewnością nie spowoduje spadku poparcia dla Putina w społeczeństwie - uważa Piotr Kościński.

Ekspert twierdzi, że jeśli ktoś ufa Putinowi, to przyjmie tezę prezydenta i jego współpracowników, przedstawiającą zabójstwo opozycjonisty jako prowokację. Piotr Kościński dodaje, że większość Rosjan wciąż wierzy Putinowi.

Zdaniem eksperta, marsz żałobny pamięci Niemcowa zorganizowany w niedzielę, może być jednym z ostatnich, na jaki zgodziły się rosyjskie władze.

CZYTAJ TEŻ: Śmierć Niemcowa zamknie usta krytykom Putina? Niemiecka prasa o zabójstwie >>>