Program 500 plus to powód do wstydu

| Aktualizacja:

Program 500+ przypomina trochę sytuację, w której mało rozsądny rodzic nieustannie obdarowuje cukierkami dziecko, które tego się oczywiście bardzo domaga. Pociecha nie rozumie, że konsekwencje takiej przyjemności w dłuższym terminie to np. próchnica i cukrzyca. A słodycze kosztują! Tymczasem rządzącym zawsze się kończą cudze pieniądze; powstaje więc pytanie, ile program 500+ będzie nas wszystkich kosztował - pisze w DGP Sergiusz Prokurat, ekonomista i prezes think tanku SCCD.

wróć do artykułu
  • ~jako czaro
    (2019-03-29 00:17)
    Polakowi nigdy nie dogodzi .
  • ~tytanoida13
    (2018-08-12 12:37)
    jak króliki
  • ~Lilianna
    (2018-05-15 11:35)
    Ja nie popieram programu 500+ bo jest niesprawiedliwy , nagle panie który nigdy nie zhańbiły się pracą dostają więcej pieniędzy niż te które tyrają za grosze.A jak kogoś nie stać na dzieci niech na tyle będzie odpowiedzialny i normalny ,żeby mieć tyle dzieci na ile go stać wychować , a nie jęczeć że dzieciom nie mam co dać jeść .
  • ~Adiemus
    (2018-02-23 19:59)
    W mojej ocenie program 500+ na pewno nie ma i nie będzie miał wpływu na przyrost demograficzny w Polsce, w wielu przypadkach jest tak iż świadczenie to pobierają rodziny z tak zwanego marginesu. Ludzie którzy coś sobą reprezentują rzadko mają dziś dzieci. Idą na to potężne pieniądze, które można by zainwestować w coś sensownego. Nie jest prawdą, że wiele osób popiera ten program, na co dzień spotykam masę ludzi których denerwuje to, że za ich pieniądze inni kupują sobie samochody i wzrastają wpływy do państwa z akcyzy.
  • ~JASMINKA
    (2018-01-31 13:38)
    MOŻE TAK BY KTOŚ SIĘ WZIĄŁ ZA PANIE Z URZĘDNICZEJ W ŁODZI . W OGÓLE BRAK KONTAKTU , NIE ODBIERAJĄ TELEFONÓW . ŻEBY SIĘ CZEGOŚ DOWIEDZIEĆ TRZEBA BIEC NA URZĘDNICZĄ DO TEGO W ŚCIŚLE OKREŚLONYCH GODZINACH . PO CO PODAJECIE NUMERY TELEFONÓW , A MOŻE TELEFONY SŁUŻĄ WAM DO CELÓW PRYWATNYCH I PO TO ONE SĄ .
  • ~Żal
    (2017-12-26 11:29)
    Też mam taką sąsiadke która ma dwoje dzieci. Tylko mąż pracuje legalnie. Ona pracuje na czarno i tej rodzinie się wszystko nalezy! Co chwilke nowy samochód zagraniczne wycieczki.... Mnie się nic nie należy bo przecież pracuje legalnie, sama wychowuje dziecko i daje sobie rade.Chory system!!!!
  • ~@
    (2017-12-03 09:32)
    Sam program ok. ale gdzie tu konstytucja według której wszyscy jesteśmy równi. Jak dajemy to wszystkim równo i na wszystkie dzieci. Teraz to jest tak że pracujący cały czas są kopani w dup. za to że pracują i płacą podatki. Bo jak dwoje małżonków pracuje to nagle okazuje się że nic mu się nie należy ani 500+ ani rodzinne ani wychowawczy. Politycy PIS troszkę przyzwoitości bo zamiast cenić ludzi pracujących uczciwie całe życie wprowadzając przepisy które rozdają pieniądze nielicznym powodujecie to że człowiek odnosi wrażenie że nie warto uczciwie rozliczać się z fiskusem. Gdzie tu Prawo i Sprawiedliwość - jeśli ma być sprawiedliwie to równo wszyscy i na wszystkie dzieci. Za komuny jak było tak było ale rodzinne i wychowawcze dostawały wszystkie kobiety a warunkiem było przepracowane wcześniej 6 miesięcy i to jest docenianie pracujących a nie nieróbstwa. Teraz nie mamy ani Prawa ani Sprawiedliwości
  • ~Wojtek
    (2017-11-19 19:56)
    Wygrali wybory bo obiecali 500 plus na każde dziecko kłamali wszystkie dzieci są równe
  • ~jamanako
    (2017-11-04 21:09)
    500 plus jest zrobione dla nierobów a nie dla dzieci znam taka rodzinke kruszków pija cpaja i produkuja dzieci a panstwo im płaci!
  • ~Stach emeryt
    (2017-10-30 23:51)
    To wszystko jest prawdą. Pieniądze trzeba najpierw zarobić, a dopiero później wydawać. Pokolenia osób, które dziś żyją z "socjalu" na koszt współobywateli, a nie Państwa-jak myślą- będą generowały nowe pokolenia tych, którzy nie będą się uczyć w szkole, zdobywać umiejętności i pracować. Lecz będą nastawieni na żerowanie na innych. "Nie będę pracował dla kapitalisty za marne grosze" taka jest często wypowiedź tych osób. Lecz jeżeli zapytamy jakie ma wykształcenie i umiejętności to "mniej niż zero". Nasz kraj nie jest na tyle bogaty aby pozwolić sobie na taką rozrzutność. Wicepremier Morawiecki przejdzie w niesławie do niebytu, a POLACY zostaną z "ręką w nocniku"
  • ~marzannap
    (2017-08-26 18:38)
    500+ dla darmozjazdow dlaczego dla naszych dzieci nie bylo teraz studentow patologia szerzy sie cala para..cale zycie za granica inwestycje w Polcse DLACZEGO..mam nadzieje ze wkrotce ten sysytem mafijny przestanie dzialac.
  • ~minus
    (2017-08-08 21:54)
    Znam osobę, która przed świętami zarabia duże pieniądze ze sprzedaży choinek jak również prowadzi działalność gospodarczą i ma na każde dziecko 500 plus. Jak to możliwe ? Czy w tym przypadku uważacie, że wszystko jest w porządku ?
  • ~Merrosa
    (2017-08-06 19:25)
    500+ powinno być nie dla rodzica gdzie ktoś pomaga w wychowaniu tylko faktycznie jest jedynym rodzicem Najczyściej jest pięć osób a matka oszukuje Urząd Skarbowy że taka samotna i nie daje rady Śmiech na sali z tymi wypłatami i powinien być liczony stan alimentacyjny bo to też bywa oszczędzaniem na dziecku kosztem zarobkowania
  • ~alinsa
    (2017-08-05 12:11)
    a mnie interesuje na co idą moje podatki bo ja nie otrzymałam żadnej rewaloryzacji renty rodzinnej i nie mam za co żyć a młode matki zamiast iść do pracy tak jak myśmy pracowali i też chowaliśmy dzieci zwalniają się z pracy a chorzy tak jak ja muszą płacić [podatki na nich to jest skandal
  • ~Zgredek
    (2017-08-04 00:47)
    Dla mnie ten program to tylko przykrywka ,zawsze temu komu lepiej pójdzie za nim takich ludzi jest najwięcej Sami pomyślcie ,o co tu chodzi ..w następnym etapie będą bony 500 , na żywność nie gotówka ,A kolejny etap to ,Obecność obowiązkowa n MŚ w niedziele.
  • ~Autor komentarza
    (2017-07-29 18:03)
    500 plus tak - ale tylko dla najbiedniejszych i tylko dla uczciwie pracujących !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A nie dla nierobów, oszustów i innych, którzy chętnie po kasę łapy wyciągają, a sami od siebie nic nie dają!!!!!!!!
  • ~Grzegorz B.
    (2017-07-12 09:22)
    Żaden program 500+ ani inne rządowe zapomogi nie wyeliminują problemu. Ludzie bogacą się tam gdzie im się mało zabiera. Dlaczego imigranci mają więcej dzieci? Bo często są poza systemem podatkowym! Dlaczego wolą zapomogę od pracy? Bo praca jest opodatkowana. Jeżeli blisko 1/3 mojej pensji na etacie znika zanim ją nawet zobaczę, to nie dziwie się, że potem potrzebuję 500+ żeby mieć dziecko.
  • ~Pracujący
    (2017-07-08 13:22)
    Czy ktoś z was zauważa że program 500+ z samej zasady łamie konstytucję! Według Konstytucji wszyscy jesteśmy równi? ale nie według PIS! Jak można jednym wypłacać a innym nie! albo wszystkim albo nikomu! Za komuny chociaż było sprawiedliwie i dostawali wszyscy a jedynym kryterium na rodzinne był warunek przepracowania minimum 6 miesięcy przed otrzymaniem świadczenia. Teraz ten który uczciwie pracuje nic nie dostaje i jest tylko kopany w du.. przez Rząd. Premiuje się nieróbstwo i cwaniaków. Normalnie pracujących i odprowadzających podatki jedynie się kopie. Nic im się nie należy ani socjale alni mieszkania a jeszcze jak coś zaoszczędzą na lokacie to mimo że odprowadzili już podatek od dochodu "Belkowe" ogoli ich po raz kolejny. Wstyd mi za takie Państwo!!!!!!!! a PIS to na pewno nie prawo i sprawiedliwość tylko bezprawie. Najpierw niech sobi ujmą od koryta to wystarczy dla wszystkich.
  • ~*jasnowidz
    (2017-06-22 23:42)
    Panie Sergiuszu Prokurat zdradzę Panu prawdę na temat tego programu: Głównym zadaniem programu 500+ jest wpompowanie gotówki w Polską Gospodarkę i wzrost wpływów do budżetu centralnego. A poprawa dzietności i konieczność likwidacji biedy w polskich rodzinach to bajka dla unii europejskiej, która mogłaby przedsięwziecia polskich władz blokować. A programu 500+ nie mogą zablokować, bo wyszliby na idiotów. Powiem Panu, że nie ma Pan zielonego pojęcia o ekonomii. Tekst posiada pewną logikę, ale mija się z faktami i zależnościami rynkowymi. Dziś (23.06.2017) już widać w realu, że nie miał Pan racji pisząc, że "Koszta, jakie poniesiemy w wyniku 500+, opóźnią naszą drogę do dołączenia do bogatych krajów UE, a sam program doprowadzi do emigracji kolejnych młodych pokoleń." Niestety myli się Pan bo nie zna Pan ekonomii. Myślę, że powinien się Pan zająć teologią albo filozofią. Otóż jest dokładnie odwrotnie, 500+ pozwoli się rozwijać naszej gospodarce i skróci drogę w dołączeniu do bogatych krajów świata. Następny fragment Pańskiego artykułu:"trzeba zdać sobie sprawę, że bogactwo bierze się z pracy, a nie rozdanych pieniędzy i konsumpcji na kredyt". Nie ma Pan racji gdyż kobiety, które otrzymają 500+ nie będą tych pieniedzy rozdawać za darmo. Kupią towary lub usługi, których wytworzenie wymaga wielkiego nakładu pracy. A jeśli chodzi o kredyt w ekonomii często nazywany dzwignią finansową, to też nie ma Pan racji, bo kredyt w skali makro napędzi gospodarkę i da ludzią pracę. W gospodarstwie domowym rzeczywiście kredyt konsumpcyjny jest zły dla tego gospodarstwa, ale korzystny dla otoczenia tego gospodarstwa domowego. Dlatego, że rodzina kupując dobra konsumpcyjne (telewizor) spowoduje wzrost inwestycji np. w przemyśle rtv. Tak czy tak powinien się Pan wstydzić tego artykułu, bo czas pokazuje i jeszcze pokaże jak bardzo się Pan mylił. Chyba się Panu nie uda wymazać z sieci internetu Pańskich artykułów. Ale proszę nie panikować może się Pan od tekstów jakie Pan popełnił bardzo łatwo odciąć. Wystarczy, że zmieni Pan swoje nazwisko.
  • ~Bea
    (2017-06-05 23:57)
    500+ dostali tylko wybrani, kosztem pozostałego społeczeństwa. Dostać co miesiąc 1000zł i wzwyż to majątek, a wiele rodzin z dziećmi nastolatkami na utrzymaniu w wieku 16-20 lat zostali na lodzie, często studiującymi. Często są w max. biedzie i nawet rodzinnego od dawna nie mają bo się nie łapią. Zamiast rodzinne dać wszystkim dzieciom to jednym nic a drugim majątek. szlag by to trafił z takim 500+. Moje nastolatki na pewno wyjadą z tego kraju, bo nic się im nie funduje, a pewnie będą w przyszłości musiały spłacać to 500+.