"Proponuję, aby metodami operacyjnymi wzmocnić tendencję spadkową piosenki i wyeliminować ją z listy przebojów po dwóch–trzech tygodniach. Natychmiastowe wyeliminowanie jest także możliwe, jednak wprowadziłoby niepotrzebny rozgłos".
Reklama
To notatka funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa o przeboju Lady Pank pt. „Mniej niż zero” sporządzona w 1983 r., a ujawniona w 2008 r. przez TVP Info. Singiel kojarzył się bezpiece ze śmiercią Grzegorza Przemyka, maturzysty zakatowanego w maju 1983 r. w warszawskim komisariacie. Marek Niedźwiecki opowiadał po latach, że do ingerencji nie doszło, a piosenka spadła ze szczytu Listy Przebojów Trójki „w sposób zupełnie naturalny”.
SB uniknęła więc niepotrzebnego rozgłosu. W przeciwieństwie do władz Polskiego Radia AD 2020.

I wszystko się może zdarzyć

Lista Przebojów Trójki zadebiutowała w kwietniu 1982 r. Miejsce w cotygodniowym rankingu zależy od liczby głosów słuchaczy. Kiedyś wysyłano je pocztą. Dziś głosuje się na stronie internetowej rozgłośni.
Pierwszym prowadzącym LP3 był Marek Niedźwiecki. W latach 90. zaczął go wspierać „druh zastępowy” Piotr Baron i od 2010 r. są gospodarzami programu na zmianę. A raczej byli do piątku 15 maja 2020 r. Tego wieczora Marek Niedźwiecki na finał listy puścił „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika. Piosenka jest nader czytelną krytyką prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który 10 kwietnia jako jedyny z 38 mln obywateli mógł podczas epidemii odwiedzić groby bliskich. Niedźwiecki ją zagrał, bo wygrała 1998. notowanie LP3. Tak się przynajmniej wydawało w piątek. Zaraz po audycji nastąpiła jednak seria niefortunnych zdarzeń podważających ten stan rzeczy.