Kiedy drożeją żywność i paliwa, politycy czują się jak ryby w wodzie. Obojętnie czy mamy rok 2011, 2008 czy 2005, za każdym razem odbywa się ten sam spektakl, z rozpisanymi rolami i tekstami. Trudno nie mieć poczucia deja vu.

Reklama

Od kilku miesięcy drożyzna jest na topie. Po obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej, które ją na chwilę przyćmiły, temat znów wróci do łask. W końcu wybory na horyzoncie, a cukier po 6 zł i benzyna po ponad 5 zł to świetna okazja, by wygłosić oświadczenie, zgłosić błyskotliwy pomysł.

W końcu ubiegłego tygodnia minister pracy Jolanta Fedak zaproponowała podwyżkę płacy minimalnej do 1500 zł, a wicepremier Waldemar Pawlak uznał, że należy się zastanowić nad obniżką akcyzy od paliw. Tego ostatniego domagają się posłowie PiS, oczywiście pomijając, że w 2007 roku sami akcyzę podnosili. W grudniu ubiegłego roku mieli z kolei inny pomysł. Chcieli, by premier Tusk spotkał się z szefami koncernów paliwowych i skłonił je do obniżki marży. Tu widać podobieństwo rozumowania z Putinem, który niedawno pogroził palcem dystrybutorom paliw i ceny na stacjach spadły o 15 – 20 proc.

Niestety w związku z zobowiązaniami na poziomie Unii Europejskiej w Polsce możliwa jest tylko skromna obniżka akcyzy. Zresztą kierowcy raczej i tak by jej nie dostrzegli, natomiast koncerny paliwowe tak. Skonsumowałyby ją w postaci podwyższonych marży. Tak było w 2005 roku, gdy rząd liczył na obniżki rzędu 25 – 30 gr na litrze, a doczekał się tylko mniejszych wpływów do budżetu.

Obok paliw tematem politycznych zmagań stały się wysokie ceny żywności. Jeszcze w październiku 2007 roku, w debacie przedwyborczej Tusk pytał Kaczyńskiego: „Ile podrożały naprawdę podstawowe dla ludzi niezamożnych artykuły w ciągu dwóch lat waszych rządów? Pytam o chleb, o ziemniaki, o jabłka, o kurczaki, o gaz ziemny i o benzynę”. Teraz role się odwróciły. To Kaczyński odpytuje Tuska. I robi zakupy w osiedlowym sklepie, oczywiście nienależącym do tanich.

PiS przedstawił też spot, w którym wraca słynny już motyw pustej lodówki. Zaproponował kilkusetzłotowy dodatek drożyźniany. Pieniądze pozyskano by, nakładając nowy podatek na banki. Nikt nie patrzy, że oznaczałoby to droższe kredyty.To wszystko zresztą powtórka z rozrywki. W połowie 2008 roku, gdy szybko drożały paliwa i żywność, PiS domagało się takiego zmniejszenia akcyzy, które pozwoliłoby na obniżenie cen benzyny o 65 gr i oleju napędowego o 15 gr. Podobnie jak teraz, i wtedy złożył wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Platforma skwapliwie zrzucała winę za drożyznę na związanego z PiS ówczesnego szefa NBP Sławomira Skrzypka. Taniec polityków wokół cen ustał dopiero w końcu 2008 roku, gdy zaczynał się wielki kryzys i ceny spadły, bo spadł popyt.

Jest tylko jeden skuteczny sposób na drożyznę – umocnienie złotego. Wtedy importowana ropa i żywność mogłyby nawet potanieć. Można to osiągnąć, zwiększając zaufanie do naszej gospodarki, prowadząc reformatorską politykę i śmielej obniżając deficyt budżetowy. Na pewno byłoby to lepsze niż puste gesty na pokaz.

Reklama