Szef MSWIA przegrał, bo koledzy z rządu bali się, że wprowadzenie takiego pomysłu może zostać potraktowane jako rodzaj inwigilacji obywateli i storpeduje cały pomysł wprowadzenia nowego wzoru dokumentów. Pojawiły się też argumenty, że inne państwa dotąd nie wprowadziły w odpowiednikach dowodów osobistych odcisków palców.

Reklama

"Najpierw musi być publiczna dyskusja i akcja informacyjna" - mówi o decyzji jeden z ministrów. A rząd chce, by taki dokument pełnił nie tylko funkcje obecnego dowodu, ale pozwalał na inne funkcje na przykład zastępował legitymację ubezpieczenia zdrowotnego i umożliwiał korzystanie z usług medycznych finansowanych przez NFZ. W przyszłości możliwe też będzie np. zintegrowanie z dowodem prawa jazdy.

Dlatego ministrowie dali zielone światło do przygotowania ustawy o dowodach osobistych. Do czerwca ustawa ma być przyjęta ona przez Sejm a do września ma być gotowy cały system informatyczny. Wtedy mają odbyć się testy i będą wydawane pierwsze próbne dowody. Od stycznia 2011 osoby otrzymujące dokument po raz pierwszy, otrzymają nowy dowód i równocześnie zacznie się także wymian starych , którym kończy się ważność.

"Damy obywatelom prawdziwy klucz do elektronicznej administracji. Bo nowy dowód ma być elementem całego systemu załatwiania spraw z urzędami przez internet" - mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Dróżdż.