Moskwa nie otrzymała dotąd oficjalnych informacji od strony polskiej na temat wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu - oświadczył w czwartek rzecznik MSZ Rosji Andriej Niestierienko.

Reklama

Niestierienko zauważył, że strona rosyjska zna publikacje polskiej prasy, w których informuje się, iż prezydent Kaczyński zamierza przyjechać do Katynia.

"Jednak oficjalne informacje od strony polskiej dotąd do nas nie napłynęły" - oznajmił rzecznik.

Niestierienko przekazał też, że wciąż ustalane są szczegóły dotyczące udziału premierów Rosji i Polski, Władimira Putina i Donalda Tuska, we wspólnych uroczystościach w Katyniu.

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział, że polskie MSZ informowało już kilkakrotnie stronę rosyjską o udziale prezydenta Lecha Kaczyńskiego w uroczystościach 10 kwietnia w Katyniu.

Stasiak podkreślił, że przygotowaniem wizyty prezydenta w Katyniu zajmuje się MSZ. "Mamy potwierdzenie ze strony przedstawicieli MSZ, że już kilkakrotnie było przedstawiane stronie rosyjskiej, że będzie delegacja prezydencka (w Katyniu)" - powiedział PAP Stasiak. Jak przypomniał, MSZ skierowało do Lecha Kaczyńskiego oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału i przewodniczenia polskiej delegacji na uroczystości rocznicowe, które się odbędą 10 kwietnia w Katyniu.

Stasiak poinformował, że otrzymał potwierdzenie od wiceszefa MSZ Andrzeja Kremera, że kilkakrotnie w rozmowie ze stroną rosyjską ta sprawa była już przedstawiana.

Reklama

czytaj dalej



Organizowane przez rząd Rosji uroczystości w Lesie Katyńskim, upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach, mają się odbyć 7 kwietnia z udziałem Putina i Tuska. Prezydent Kaczyński przyjedzie do Katynia 10 kwietnia. Będzie tam przewodniczyć obchodom organizowanym przez polską Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Rzecznik rosyjskiego MSZ przypomniał za służbą prasową rządu Rosji, że celem uroczystości z udziałem Putina i Tuska jest "wspólne uczczenie pamięci Rosjan i Polaków, ofiar totalitarnych reżimów w XX wieku; przypomnienie młodym pokoleniom o tragicznych stronach wspólnej przeszłości łączącej narody naszych krajów".

"Chyląc wspólnie głowy w dowód pamięci o przeszłości, chcielibyśmy jednak patrzeć w przyszłość, w której nie ma rozsądnej alternatywy dla prawdziwego dobrego sąsiedztwa i współpracy między Rosją i Polską" - oświadczył Niestierienko.

Wypowiadając się na temat odtajniania materiałów archiwalnych, rzecznik podkreślił, że sprawy te reguluje ustawodawstwo Rosji. "Ważne jest, aby takie prace toczyły się równolegle w obu krajach" - powiedział.