"Będzie to pożegnanie świeckie, wygląda ono podobnie do mszy, ale nie ma kazania. Mistrz ceremonii w bardzo ciepły sposób żegna zmarłego" - powiedziała DZIENNIKOWI pracownica Cmentarza Wojskowego na Powązkach. "Rodzina profesora Religi sama wybierała miejsce jego spoczynku" - dodaje.

Reklama

>>>Religa był wizjonerem

Wybitny kardiochirurg spocznie na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Alei Profesorskiej, zwanej inaczej Aleją Zasłużonych. Pogrzeb byłego ministra zdrowia, odznaczonego przez prezydenta Orderem Orła Białego, rozpocznie się o godz. 13.00.

Zbigniew Religa, były minister zdrowia oraz jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, zmarł w niedzielę na raka płuc.

Od 1984 r. kierował Katedrą i Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu. 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na sercu, a w 1986 r. pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Z jego inicjatywy utworzono też w Śląskiej Akademii Medycznej Pracownię Sztucznego Serca.

>>> Religa potrafił mobilizować ludzi

Był dwukrotnie senatorem, kandydował też w wyborach prezydenckich w 2005 r. ,18 grudnia 2008 roku w Pałacu Prezydenckim odebrał Order Orła Białego.