Głosowało 421 posłów. Za wnioskiem o odwołanie ministra finansów było 193 parlamentarzystów z PiS i SLD. Przeciwko 223 z PO i PSL. Od głosowania wstrzymało się 5 osób.

Reklama

>>>PiS o ministrze finansów: Oszukał ludzi!

Dlaczego PiS zgłosił pomysł odwołania ministra, skoro od początku było wiadomo, że nie ma szans na jego usunięcie z rządu? "Minister est obywatelem Wielkiej Brytanii, a wiadomo, że brytyjski dżentelmen ma poczucie honoru. Dlatego liczyliśmy, że podczas tej debaty powie: "Moja polityka poniosła klęskę, dlatego podaję się do dymisji". Niestety przeliczyliśmy się" - mówi w wywiadzie dla DZIENNIKA Adam Hofman z PiS i dodaje: "Minister Rostowski jest złym i szkodliwym ministrem. (...) Jego najważniejszy grzech to oszustwo. Oszukał parlament, oszukał opinię publiczną i podatników."

>>>Tusk porównał posłów opozycji do złodziei

W czasie debaty nad wotum nieufności doszło do ostrego starcia premiera z opozycją. "Zawsze znajdą się tacy, którzy w czasie sztormu, kiedy wszyscy wspólnie pracują, walczą o przetrwanie, plądrują walizki. Tak nie powinno być" - mówił premier Donald Tusk do posłów PiS i SLD.

Na sali zawrzało. Posłowie PiS byli oburzeni porównaniem ich do złodziei z tonącego okrętu. Zażądali wykreślenia ich z protokołu posiedzenia. Tusk jednak kontynuował.

>>>PiS odpowiada Tuskowi: Rostowski to małpka

W odpowiedzi poseł PiS porównał ministra do małpki. "Z jednym muszę się zgodzić (z premierem) - mamy sztorm" - powiedział DZIENNIKOWI Adam Hofman i dodał - "Gdybyśmy jednak mieli dobrego sternika to osobiście dmuchałbym w żagle. Tymczasem jest tak, że załoga gra w kości, rum pije, cygara pali, kapitan siedzi w kajucie, a statkiem steruje małpka" - podsumował sytuację gospodarczą Polski Hofman.