Do Sejmu weszłoby też Polskie Stronnictwo Ludowe z 6-proc. poparciem.

W porównaniu z lipcem poparcie dla PO spadło o 7 punktów procentowych, a dla PiS - o dwa punkty. SLD i PSL odnotowały wzrost poparcia - odpowiednio o 3 i 2 punkty procentowe.

Reklama

Poza tymi czterema ugrupowaniami żadne inne nie miałoby szans na dostanie się do parlamentu - każda z pozostałych partii, o które TNS OBOP zapytał w sondażu, uzyskiwała co najwyżej jednoprocentowy wynik.

TNS OBOP wskazuje, że po wzroście notowań PO na fali wyborczego zwycięstwa Bronisława Komorowskiego (między czerwcowym a lipcowym pomiarem zmiana o 6 pkt proc. - z 46 proc. do 52 proc.) w sierpniu nastąpiła korekta wyniku PO (do poziomu z czerwca br.). OBOP podkreśla też, że od maja br. poparcie dla PiS regularnie spada (w maju wynosiło 39 proc.).

Ośrodek odnotowuje ponadto dalsze umacnianie się pozycji SLD, a także poprawę notowań PSL, które po raz pierwszy od lutego br. osiągnęło wynik pozwalający temu ugrupowaniu na wejście do Sejmu.

Na pytanie, czy wzięliby udział w sierpniowych wyborach, 40 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", 29 proc. - "raczej tak", 10 proc. - "raczej nie", 19 proc. - "zdecydowanie nie", a 2 proc. - "trudno powiedzieć".

Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 5-8 sierpnia 2010 r. na reprezentatywnej, losowej 985-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 567 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach (z wyłączeniem osób niezdecydowanych, jak głosować).