"Będę łączył start w wyborach do sejmiku i na prezydenta Płocka /.../ Traktuję udział w tych wyborach bardzo jednoznacznie, bardzo konsekwentnie. To nie jest taktyka, to start na poważnie" - oświadczył na konferencji prasowej Struzik.

Reklama

Zadeklarował jednocześnie, że będzie prowadził "pozytywną kampanię wyborczą, ale nie bezkrytyczną". Podkreślił, że celem PSL "jest zdobycie prezydentury Płocka i kilku, oby jak najwięcej, mandatów w radzie miasta.

Struzik dodał, że zasada łączenia startu w wyborach do sejmiku wojewódzkiego i na prezydenta miasta zostanie wprowadzona przez PSL w innych dużych ośrodkach Mazowsza, jak: Ciechanów, Ostrołęka, Siedlce i Radom.

"W nadchodzących wyborach samorządowych PSL będzie prowadziło bardzo intensywną, nawet powiedziałbym, totalną kampanię na Mazowszu /.../ Kampania totalna, to znaczy, że wystawiamy kandydatów wszędzie, że nie ma dla nas nieważnych miejsc" - powiedział Struzik. Uściślił, że ludowcy wystawią kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów "praktycznie we wszystkich gminach" województwa mazowieckiego i będą to zarówno członkowie partii, jak i bezpartyjni sympatycy.

"To będzie kampania totalna po to, abyśmy mogli kontynuować odpowiedzialność za województwo, za zdecydowaną większość powiatów i gmin w tym regionie. /.../ Zależy nam na tym, aby w tych wyborach PSL potwierdził taką klasyczną rolę partii samorządowej. Tacy jesteśmy, jesteśmy blisko ludzi" - dodał Struzik.

Przyznał, że w miejscowościach, w których obecni wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nie są związani z PSL, ale sprawdzili się w trakcie mijającej kadencji, mogą oni liczyć na poparcie ludowców w wyborach samorządowych. "W miejscowościach, w których są dobrzy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, często dochodzimy do porozumienia i będziemy ich też popierali. Wyznacznikiem fundamentalnym jest ocena funkcjonowania samorządu w ostatniej kadencji" - wyjaśnił Struzik.

Struzik ujawnił, że PSL, przygotowując się do wyborów samorządowych w Płocku, przeprowadziło badania opinii mieszkańców miasta na temat poparcia dla poszczególnych partii i potencjalnych kandydatów na prezydenta. "Wyniki tych badań pokazują, że jest w Płocku bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o PSL" - powiedział.

Reklama

Według tych badań, jako kandydat na prezydenta Płocka największe poparcie uzyskał obecny prezydent miasta Mirosław Milewski z PiS - 32 proc., drugie miejsce zajął Struzik - 13 proc., a dalej kandydat SLD Wojciech Hetkowski i poseł PO Andrzej Nowakowski - obaj z poparciem około 10-11 proc. W badaniach poparcia dla partii pierwsze trzy miejsca zajęły PO, PiS, SLD, a PSL czwarte, uzyskując wynik 6 proc. "To wynik przyzwoity, co jest dobrą bazą do startu w tych wyborach" - ocenił Struzik.



Struzik zapowiedział, że za tydzień PSL przedstawi pełną, oficjalną już listę kandydatów do rady miasta Płocka. Ujawnił, że będzie to około 50 osób, a wśród nich znajdą się, oprócz członków PSL, przedstawiciele różnych środowisk, w tym m.in. bezpartyjni, lekarze, nauczyciele, działkowcy i przedstawiciele rad osiedli.

Kandydaci PSL na radnych Płocka zwrócą się do mieszkańców miasta z ankietą, która - jak powiedział Struzik - "ma sprawdzić, główne problemy" miasta i mieszkańców. "Kampania PSL będzie aktywna, oparta na bezpośrednich kontaktach z wyborcami, a nie tylko na ulotkach, czy bilbordach. /.../ W tych wyborach liczyć się będą +punkty za pochodzenie+. Trzeba będzie bardzo dużo pochodzić w tych wyborach, żeby zdobyć jak najwięcej głosów" - zaznaczył Struzik.

W wyborach samorządowych na prezydenta Płocka w 2006 r. Struzik uzyskał 16,83 proc. głosów i zajął trzecie miejsce. Do drugiej tury weszli wtedy, ubiegający się o reelekcję Mirosław Milewski z PiS - 44,57 proc. głosów oraz ówczesny radny (obecnie poseł) Andrzej Nowakowski z PO - 17,32 proc. głosów. Ostatecznie wybory wygrał Milewski.

W wyborach samorządowych w 2006 r. Struzik uzyskał mandat radnego województwa mazowieckiego i został wybrany po raz trzeci na marszałka województwa.

Struzik ma 53 lata, z wykształcenia jest lekarzem. W latach 1993-97 był marszałkiem Senatu RP. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. zdobył mandat posła, ale zrezygnował z niego, pozostając na stanowisku marszałka województwa mazowieckiego.