Obecnie zwolenników rządu jest o 3 punkty procentowe więcej niż w sierpniu, przeciwników - o 4 punkty procentowe mniej. O 2 punkty procentowe więcej niż w sierpniu jest respondentów deklarujących obojętność wobec rządu (wzrost z 28 do 30 proc.). O jeden punkt procentowy mniej badanych niż w sierpniu na pytanie o stosunek do rządu, odpowiada: trudno powiedzieć. We wrześniu jest to 2 proc.

Reklama

Rząd ma stosunkowo najwięcej zwolenników wśród mieszkańców dużych miast, liczących powyżej 100 tys. ludności, respondentów z wykształceniem wyższym i średnim oraz wśród osób względnie dobrze sytuowanych. Więcej przeciwników niż zwolenników rządu jest wśród rolników, rencistów oraz osób źle oceniających własne warunki materialne. Deklaracjom poparcia dla rządu sprzyjają centrowe i lewicowe poglądy oraz słabsza religijność.

Minimalnie lepsze niż w sierpniu są we wrześniu notowania premiera Donalda Tuska. Nie zmieniła się co prawda liczba osób zadowolonych z tego, że Tusk kieruje pracami rządu - podobnie jak w sierpniu jest to 47 proc. badanych - ale zmalał nieco odsetek ankietowanych wyrażających dezaprobatę z tego powodu: z 40 proc. w sierpniu do 38 proc. obecnie.

15 proc. badanych (o 2 punkty proc. więcej niż w sierpniu) na pytanie - czy są zadowoleni z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk - odpowiedziało: trudno powiedzieć.

Badani byli także pytani, jak oceniają działalność rządu. 43 proc. ankietowanych odpowiedziało, że dobrze (o 2 punkty procentowe mniej niż w sierpniu); 42 proc. uważa, że rząd pracuje źle (o punkt procentowy więcej niż w poprzednim miesiącu). 15 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie (wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z sierpniem).

Na pytanie, czy polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej, 46 proc. badanych (o 2 punkty proc. więcej niż w sierpniu) odpowiedziało, że nie. Odmiennego zdania jest 39 proc. Polaków (tyle samo, ile w sierpniu). 15 proc. respondentów (o 2 punkty proc. mniej niż w poprzednim miesiącu) nie ma zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-8 września na liczącej 1041 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.