Partia miała problem z kandydatami w Poznaniu i Sopocie. Kandydatem Platformy w Poznaniu miał być początkowo obecny prezydent Ryszard Grobelny, sopocka PO udzieliła zaś poparcia obecnemu prezydentowi tego miasta Jackowi Karnowskiemu. Premier Donald Tusk poinformował jednak, że nikt, kto ma zarzuty prokuratorskie, nie uzyska od niego - jako szefa Platformy - zgody na wykorzystywanie szyldu PO w kampanii wyborczej.

Reklama

Grobelny odpowiada przed sądem w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk. Prawdopodobnie wystartuje w wyborach samodzielnie; zawiesił swoje członkostwo w partii. Po słowach premiera, wielkopolska Platforma jako swojego kandydata na prezydenta Poznania wskazała Grzegorza Ganowicza, obecnego przewodniczącego Rady Miasta.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski ma sześć zarzutów prokuratorskich, w tym pięć korupcyjnych (sąd odesłał jednak prokuraturze akt oskarżenia do uzupełnienia). Choć Donald Tusk oświadczył, że Karnowski nie będzie kandydatem PO, szef pomorskiej Platformy Sławomir Nowak nie wycofał poparcia dla obecnego prezydenta Sopotu. Nowak zastrzegł jednak, że chodzi o poparcie "polityczne", a nie "formalno-prawne". "Kandydatem popieranym przez nas w tych wyborach i pożądanym prezydentem Sopotu, takim, z którym będziemy też współpracowali w przyszłej radzie miasta Sopotu, jest Jacek Karnowski" - mówił Nowak.

Podobna sytuacja jest także w Opolu. Od 6 lat toczy się proces przeciwko obecnemu prezydentowi Ryszardowi Zembaczyńskiemu, dotychczas wspieranemu przez PO. Proces dotyczy czasów, gdy Zembaczyński kierował oddziałem jednego z banków w Opolu; miał - zdaniem prokuratury - przekroczyć uprawnienia przy udzieleniu 1,5 mln zł kredytu.

Reklama

Szef PO w regionie Leszek Korzeniowski powiedział PAP, że Zembaczyński nadal ma "oficjalne poparcie Platformy". "Nie zamierzamy tego zmieniać" - oświadczył. Dodał, że zarzuty wobec prezydenta Opola zostały postawione jeszcze przed pierwszą kadencją Zembaczyńskiego. "My jako mieszkańcy Opola i Opolszczyzny mamy do prezydenta pełne zaufanie. Byłoby totalnie nie do zaakceptowania, gdybyśmy teraz, dopiero w trzeciej kadencji, podjęli decyzję o wycofaniu poparcia" - argumentował szef opolskiej PO.

Podkreślił, że zarzuty stawiane Zembaczyńskiemu mają inny charakter niż te wobec Karnowskiego czy Grobelnego. "Tam w grę w chodzą zarzuty o charakterze korupcyjnym, tu mamy do czynienia z niedopełnieniem obowiązków i przekroczeniem uprawnień. Nie jestem prawnikiem, ale to sprawy o różnym ciężarze gatunkowym" - ocenił.

Wiceszef PO Waldy Dzikowski, pytany o poparcie dla Zembaczyńskiego, powiedział PAP, że ostateczne listy kandydatów PO w wyborach samorządowych muszą być zaakceptowane przez zarząd krajowy partii, który ewentualnie może "zastopować" start danego kandydata. "Przyjrzymy się kandydatom w wyborach samorządowych i wtedy podejmiemy decyzję" - zapowiedział.

Reklama

W kilku miastach kandydaci Platformy będą walczyć o reelekcję: o fotel prezydenta Warszawy ubiega się ponownie Hanna Gronkiewicz-Waltz, w Gdańsku - obecny prezydent Paweł Adamowicz, w Wałbrzychu - Piotr Kruczkowski, w Krośnie - Piotr Przytocki, w Mielcu - Janusz Chodorowski, w Białymstoku - Tadeusz Truskolaski, w Kołobrzegu - Janusz Gromek.



W wielu miastach o urząd prezydenta ubiegać się będą parlamentarzyści Platformy.

Kandydatem PO w wyborach na prezydenta Wrocławia będzie poseł Sławomir Piechota, poseł Arkadiusz Litwiński jest kandydatem PO do fotela prezydenta Szczecina, w Łodzi - posłanka PO Hanna Zdanowska. Poseł i wykładowca akademicki Janusz Cichoń jest kandydatem PO na prezydenta Olsztyna, w Legnicy kandyduje poseł Janusz Mikulicz.

W Jeleniej Górze kandydatem PO na prezydenta miasta jest poseł Marcin Zawiła; Głogowa - posłanka Ewa Drozd. W Zabrzu o fotel prezydenta zawalczy szef sejmowej komisji śledczej, która badała tzw. aferę hazardową Mirosław Sekuła, w Przemyślu - poseł Marek Rząsa, w Słupsku - poseł Zbigniew Konwiński.

Kandydatem Platformy na prezydenta Krakowa jest obecny wojewoda małopolski, w przeszłości burmistrz Niepołomic, Stanisław Kracik.

W Bydgoszczy kandydatem PO jest Rafał Bruski, obecny wojewoda kujawsko-pomorski. W Toruniu o urząd prezydenta będzie się ubiegał Waldemar Przybyszewski (PO) - obecny szef rady miasta.

W Zielonej Górze o fotel prezydenta miasta będzie walczyć Elżbieta Polak - wicemarszałek woj. lubuskiego. W Gorzowie Platforma postawiła na przewodniczącą Rady Miasta i urzędniczkę z pobliskiej Witnicy - Krystynę Sibińską. Kandydatem PO na prezydenta Lublina jest Krzysztof Żuk - obecny wiceprezydent Lublina, były wiceminister skarbu państwa.

Były wiceprezydent Katowic Arkadiusz Godlewski będzie walczył o stanowisko prezydenta tego miasta. W Kielcach w wyborach wystartuje wiceprzewodniczący świętokrzyskiej PO, z zawodu lekarz Grzegorz Świercz.

Kandydatem PO na prezydenta Rzeszowa jest radny miejski Andrzej Dec. W Świdnicy o stanowisko prezydenta powalczy Zbigniew Szczygieł, dotychczasowy radny sejmiku województwa i członek zarządu woj. dolnośląskiego. Kandydatem na prezydenta Bolesławca został Dariusz Kwaśniewski, samorządowiec z ponad dziesięcioletnim stażem.

W Lubinie o fotel prezydenta walczył będzie przewodniczący PO w powiecie lubińskim i radny powiatu Marek Wojnarowski.

Wiesław Byczkowski, pełniący funkcję wicemarszałka pomorskiego, jest kandydatem Platformy na prezydenta Gdyni.