Odsetek zadowolonych z premiera Tuska spadł o 1 pkt. w stosunku do września, gdy wynosił 47 proc., zaś niezadowolonych wzrósł o 2 pkt. (z 38 proc.).

Reklama

Poparcie dla rządu PO-PSL zmniejszyło się od września o 3 pkt.( z 41 proc.), a liczba jego przeciwników zwiększyła się o 2 pkt. (z 27 proc.).

Efekty pracy rządu dobrze ocenia 42 proc. ankietowanych (o 1 pkt. mniej niż we wrześniu), a źle 44 proc. (o 2 pkt. więcej).

Gorzej jest oceniana przede wszystkim polityka gospodarcza ekipy Tuska i Pawlaka. O 6 pkt. (do 33 proc.) zmalała w ciągu miesiąca grupa badanych, którzy z optymizmem oczekują na efekty polityki rządu w gospodarce. Ponad połowa(51 proc., o 5 pkt. mniej) nie wierzy w możliwość poprawy sytuacji gospodarczej w kraju wskutek działań obecnego rządu.

Stosunkowo najlepiej politykę gospodarczą rządu oceniają ludzie młodzi - do 24. roku życia, mieszkańcy dużych miast, badani z co najmniej średnim wykształceniem oraz osoby dobrze sytuowane. Najgorzej - rolnicy i bezrobotni.

W elektoratach partyjnych rząd może liczyć głównie na przychylność sympatyków PO (83 proc. za, 4 proc. - przeciw). Więcej jego zwolenników niż przeciwników znajdziemy też w elektoratach SLD (41 proc. - zwolennicy, 32 - przeciwnicy) i PSL (36 proc. - za, 22 - przeciw). Przeciwnicy rządu wyraźnie dominują wśród sympatyków PiS (68 proc. przeciw, 10 - za).

Krytyczny stosunek do rządu dominuje wśród osób, które nie mają określonych preferencji partyjnych, ale deklarują zainteresowanie udziałem w ewentualnych wyborach parlamentarnych (26 proc. - przeciwnicy, 17 - zwolennicy) oraz wśród osób, które nie zamierzają głosować (33 proc. - przeciwnicy, 24 proc. - zwolennicy).

CBOS przeprowadził badanie w dniach 7-13 października na liczącej 1035 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.