Na pytanie, czy jest jakiś polityk, którego badany uważa za szczególnie kłótliwego, twierdząco odpowiedziało 64 proc. badanych. Pozostali nie potrafili odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
Spośród ankietowanych, którzy odpowiedzieli na pytanie twierdząco, najwięcej - 40 proc. - jako szczególnie kłótliwego wskazało Janusza Palikota; 38 proc. wymieniło szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
9 proc. badanych, pytanych o szczególnie kłótliwego polityka, wskazało wicemarszałka Sejmu Stefana Niesiołowskiego (PO); 7 proc. - lidera Samoobrony Andrzeja Leppera.
Według 5 proc. ankietowanych szczególnie kłótliwy jest europoseł PiS Jacek Kurski, zdaniem 2 proc. Polaków - takim politykiem jest Antoni Macierewicz (PiS). Po 1 proc. ankietowanych na tak postawione pytanie odpowiedziało wskazując: premiera i szefa PO Donalda Tuska, byłego prezydenta Lecha Wałęsę, Joachima Brudzińskiego (PiS) oraz Janusza Korwin-Mikkego (Wolność i Praworządność).
1 proc. badanych uważa, że szczególnie kłótliwi są wszyscy politycy.
Badani pytani byli w sondażu także o to, jak określiliby ludzi, którzy często się kłócą. "Kiedyś mówiło się +kłócą się jak przekupki+. A jak teraz by Pan(i) powiedział(a)? 'Kłócą się jak...'?" - brzmiało pytanie.
Na pytanie odpowiedziało 50 proc. pytanych, pozostali nie potrafili udzielić odpowiedzi. 34 proc. spośród tych, którzy odpowiedzieli, powiedziałoby: "kłócą się jak politycy" (stosowano zamiennie m.in. słowa: parlamentarzyści, w Sejmie, w rządzie, posłowie, PiS z PO, Jarosław Kaczyński z Donaldem Tuskiem).
Według 12 proc. badanych najlepszym określeniem byłoby: "kłócą się jak pies z kotem, dwa psy"; zdaniem 8 proc. najbardziej trafne byłoby określenie "kłócą się jak głupki" (zamiennie: dwaj głupcy, durnie, idioci, debile, barany, bezmózgowcy, palanty, itp.). Tyle samo - 8 proc. badanych - użyłoby słowa "awanturnicy" (cholerycy, pyskacze, warchoły, oszołomy, konfliktowi, narwani, kłótliwi).
6 proc. badanych powiedziałoby, że "kłócą się jak baby" (baby na targowisku, dwie baby, kobiety, kumoszki, sąsiadki); tyle samo - 6 proc. - użyłoby słowa "handlarze" (przekupki, na targowisku). 4 proc. badanych powiedziałoby, że "kłócą się jak stare małżeństwo" (mąż i żona, małżeństwo). Tyle samo ankietowanych, 4 proc. - użyłoby w tym kontekście słowa "wariaci" (nienormalni, szaleni, narwani).
"Kłócą się jak dzieci" (dzieci w piaskownicy, przedszkolaki) - powiedziałoby z kolei 2 proc. badanych. Tyle samo respondentów - 2 proc. - wybrałoby stwierdzenie: "kłócą się jak Kargul z Pawlakiem, jak sami swoi".
Sondaż przeprowadzono w dniach 2-5 września na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej.