We wtorek wieczorem minister spotkał się z sejmową Komisją Spraw Zagranicznych, której przedstawił tezy swojego wystąpienia.

W środowym wystąpieniu Sikorski ma m.in. podkreślić, że szansą na przybliżenie się do tego, by Polska była traktowana jako kraj, którego przywództwa oczekują inni, będzie zbliżające się polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Sikorski ma zapewnić, że Polska ma pomysły, jak ożywić wiele inicjatyw UE - wynika z tez informacji ministra udostępnionych we wtorek PAP przez MSZ.

Reklama

Polska jako poważny kraj, partner, o którego zabiegają inni to - zdaniem ministra - cel do zrealizowania w ciągu dekady, ale pod warunkiem kontynuowania roztropnej polityki, oznaczającej mało sporów wewnętrznych i zewnętrznych.

Tradycyjnie w wystąpieniu szefa MSZ będzie mowa o relacjach z Niemcami, Rosją, Białorusią, kwestii zaangażowania w misję w Afganistanie.

Minister będzie przekonywał, że bliska współpraca Warszawy z Berlinem prowadzi do zwiększania naszego wpływu na decyzje podejmowane w UE. Będzie też przekonywał, że potencjał gospodarczy, sojusze i pozycja międzynarodowa oraz na wszelki wypadek nowoczesny system obronny to sposób na poradzenie sobie z obawami przed Rosją.

W kwestii relacji z Białorusią Sikorski podkreśli, że Polska może pomóc temu krajowi, gdy zdecyduje się on na przemiany, ale musi jednak stanowczo reagować, gdy Białoruś zawraca z drogi ku przemianom, łamiąc prawa ludzkie i obywatelskie.

Odnosząc się do kwestii zaangażowania w Afganistanie, szef MSZ zwróci uwagę, że w tym roku rozpoczyna się proces przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ich kraju. Powtórzy też datę 2014 r., kiedy to powinna się zakończyć obecność naszych sił bojowych w tym kraju.

Reklama

W przemówieniu szefa MSZ będzie też odniesienie do krytyki polityki zagranicznej zwłaszcza ze strony PiS. Sikorski będzie mówił o patriotyzmie i akceptacji dla obecnej Polski. Przypomni oskarżanie rządu m.in. o służalstwo wobec obcych, o kondominium i bifinlandyzację. Zaapeluje do opozycji o opamiętanie i zrozumienie, że dzisiejsza Polska, której daleko jeszcze do ideału, jest najlepszą, jaką kiedykolwiek mieliśmy.

Szef naszej dyplomacji będzie mówił też o tym, jak Polska postrzegana jest w innych krajach. Zwróci uwagę na teksty w zagranicznych mediach o naszym kraju, które w pozytywnym świetle przedstawiają Polskę.

Minister przedstawi też m.in. działania modernizacyjne w dyplomacji. Przypomni o inwestycjach: m.in. o nowej siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli, zwróci też uwagę, że pieniądze na te cele znalazły się dzięki jego decyzjom o likwidacji części przedstawicielstw i sprzedaży niepotrzebnego mienia.