"Żółta kartka dla wszystkich kłótników, bo taki jest wynik tego głosowania. Czerwona z dziką rozkoszą dla pracowni sondażowych, które pomyliły się dramatycznie w przypadku PSL. No i najważniejsze, że jesteśmy po zielonej stronie mocy" - to wypowiedź, która zdobyła serca słuchaczy radiowej Trójki w minionym roku.
Po odebraniu wyróżnienia Waldemar Pawlak tłumaczył dziennikarzom, czym ta "zielona strona mocy" jest. "To oczywiście nawiązanie do kultowych filmów. Pierwszy raz użyłem go w Poznaniu, kiedy Al Gore otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu Adama Mickiewicza. To osoba, która zrobiła bardzo wiele dla promowania ekologicznego myślenia. Ta metafora jest bardzo pojemna i mieści wiele inicjatyw bliskich PSL".
Drugie miejsce w plebiscycie Srebrne Usta 2010 zajął Bartosz Arłukowicz za apel do Mirosława Sekuły, zaś trzecie Wiesław Szczepański za wypowiedź o polskiej kolei.
Trójka przyznała jeszcze jedno wyróżnienie Stanisławowi Wrzątkowi. W 2009 roku poseł był o włos od zajęcia trzeciego miejsca, dlatego radio zdecydowało się przyznać mu jednak dodatkową nagrodę.
Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym to słuchacze wybierają najlepsze, niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Od 21 lutego do 13 marca na antenie Trójki prezentowano takie wypowiedzi.
W tym roku o tytuł "Srebrnoustych" rywalizowało dziesięciu: Bartosz Arłukowicz, Andrzej Dera, Jarosław Kaczyński, Beata Kempa, Bronisław Komorowski, Waldemar Pawlak, Franciszek Stefaniuk, Wiesław Szczepański, Donald Tusk oraz Jerzy Wenderlich.
Plebiscyt został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki Beatę Michniewicz. Jak przypominają organizatorzy plebiscytu, obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".
W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Piotr Gadzinowski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk i Lech Wałęsa.
"Konkurs pokazuje, że polityka może być zabawna i radosna, a nie tylko drapieżna i krwiożercza. Zwykle kojarzy się z bijatyką wielkich partii, a tutaj się okazuje, że dostarcza także rozrywki" - podsumował Waldemar Pawlak.
Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w studiu im. Agnieszki Osieckiej w siedzibie Programu 3 Polskiego Radia.