"Jestem Ślązakiem i bardzo czuję się Ślązakiem. Jest mi bardzo przykro, bo zapewne nie wszyscy w Polsce wiedzą, ile kosztowała Śląsk walka o Polskę, o powrót do Polski po pierwszej wojnie światowej, powstania śląskie. Proszę sobie przypomnieć także <Solidarność>, na kopalni <Wujek> ginęli Ślązacy za polskość, za tą naszą wielką wiarę w to, że możemy się zmienić. Tam były największe ofiary" - wyliczał w Radiu ZET Jerzy Buzek.
Zdaniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, utożsamiająca "śląskość" z "ukrytą opcją niemiecką", krzywdzi wszystkich Ślązaków, dlatego mogą się oni czuć obrażeni. "Ale ja wyrażam również przekonanie, że pan prezes Kaczyński czegoś się nauczył, bo rozumiem, że te wypowiedzi ulegają częściowej zmianie. I dobrze, żeby uległy całkowicie zmianie, bo nie należy dzielić Polaków w ten sposób" - podsumował Buzek.
Mówił też o samym Ruchu Autonomii Śląska, ostro krytykowanym przez PiS. Stwierdził, że koalicja RAŚ z PO samorządzie śląskim być może utemperuje Ruch. "Wypowiedzi lidera Ruchu są dziś inne, niż kilka lat temu. Najważniejszą rzeczą jest głęboka samorządność. Wiem, co to znaczy czuć się gospodarzem na swoim terenie, obojętnie czy w Wielkopolsce, na Pomorzu, czy na Śląsku. Trzeba iść w tym kierunku, to jest rozwiązanie - głęboka, mocna samorządność. Marszałek, który ma daleko idące uprawnienia, może kierować gospodarką regionu, ma środki do tego. Tego powinniśmy oczekiwać" - tłumaczył Buzek.
Komentarze (172)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszektore sa bardzo istotne do rozwoju utraconego przemyslu z lat 1989, oraz
wprowadzic Polske na miedzynarodowy rynk zbytu. P.Buzek urodzony na
slasku znalazl wspolny jezyk ekonomiczny pomiedzy zachodnimi sasiadami,
zawierajacych wiele korzystnych ukladow na polu dotacji.
Przecież autonomia śląska osłabi Polskę, komu zależy na naszej ojczyźnie nie powinien na to pozwolić.
Widać Buzek jest już tak przesiaknięty tą "poprawnością polityczną" z Brukseli, że obraża się na prawdę.
Do ataku na Jarosława Kaczyńskiego za „śląskość” dołączył prof. Jerzy Buzek na antenie Radia ZET:
„- To jest wypowiedź która krzywdzi wszystkich Ślązaków i mają powody czuć się obrażeni. (…) - Jestem Ślązakiem i czuję się Ślązakiem. Niewiele osób wie, ile kosztował Śląsk powrót do Polski po I wojnie światowej”
W istocie niewiele osób wie o Powstaniach Śląskich, a z pewnością nie wiedzą tego posłowie PO i PSL, którzy zablokowali w dniu 3 marca 2011 uchwałę PiS upamiętniającą 90 rocznicę III Powstania Śląskiego. A jej tekst był następujący:
„W tym roku mija 90 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Jest to wyjątkowa okazja do refleksji nad przyczynami i skutkami wydarzeń zapoczątkowanych w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku.
Odbudowa II Rzeczpospolitej była procesem złożonym, a jednym z jej elementów był powrót Górnego Śląska do Macierzy. Choć ta stara piastowska ziemia przez ponad 600 lat pozostawała poza granicami Polski, jej mieszkańcy nie stracili narodowej tożsamości i wytrwale stali na straży ojczystej mowy. W okresie plebiscytu i III Powstania Śląskiego na terenie całego kraju powstały komitety pomocy , a na Górny Śląsk przybywały rzesze ochotników , którzy narażali życie w walce o tę ziemię. Sukces Powstania, jednego z nielicznych w historii naszej Ojczyzny, był zatem sukcesem nie tylko Ślązaków, ale wszystkich Polaków. Jego współtwórcą był Wojciech Korfanty – Ślązak, Polski Komisarz Plebiscytowy na Górnym Śląsku oraz dyktator III Powstania Śląskiego.
III Powstanie Śląskie było nie tylko zwycięstwem o charakterze zbrojnym, ale także doniosłym wydarzeniem, dzięki któremu Górny Śląsk i jego mieszkańcy wnieśli do Polski takie wartości, jak śląski patriotyzm, wysoko rozwinięty przemysł, umiłowanie tradycji i etos pracy.
Województwo śląskie, które powstało w efekcie zrywu naszych przodków, odegrało niezwykle ważną rolę w rozwoju gospodarczym II Rzeczpospolitej oraz odbudowie naszego kraju ze zniszczeń wojennych II wojny światowej.
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej , upamiętniając bohaterów sprzed 90 lat, opowiada się za rozwojem województwa śląskiego i województwa opolskiego – regionów o bogatej tradycji i historii”
Sejm RP w marcu 2011 r odrzucił tę uchwałę. Dlaczego ? Dlaczego dziś, w kwietniu 2011 r ci sami ludzie bronią Ślązaków przed autorami tej uchwały ?
Czy Powstania Śląskie i Wojciech Korfanty, w ramach walki z martyrologią będą skreśleni z programów szkolnych ?Jak rozumieć pretensje prof. Buzka, ze Polacy nie doceniają roli Śląska dla II RP, skoro posłowie jego partii po 90 latach nie wyrazili zgody na podziękowanie Ślązakom za ich ofiarę i wkład w budowanie polskiej państwowości ?
Janina Jankowska na Salon24