Rekomendacja Arłukowicza, choć jednomyślna, odbyła się niejako poza przyjętą przez PO procedurą wyłaniania kandydatów. Nowego ministra w kancelarii premiera na wyborczą "jedynkę" rekomendował bowiem zarząd regionalny partii, a nie koła czy struktury powiatowe, tak jak to było w przypadku pozostałych osób.

Reklama

Według lidera zachodniopomorskiej PO Stanisława Gawłowskiego nie powinno to jednak stwarzać żadnego formalnego problemu na przyszłość. "Jestem przeświadczony, że zarząd krajowy utrzyma tę rekomendację" - powiedział Gawłowski

Arłukowicz, który uczestniczył w sobotnich obradach zarządu zachodniopomorskiej PO, dziękując ten wybór, zapowiedział, że postara się razem z koleżankami i kolegami z PO przeprowadzić "dobrą, merytoryczną kampanię."

Pytany o to, czy wstąpi do PO, odparł, że "niczego nie wyklucza, ale na dzisiaj pozostaje człowiekiem bezpartyjnym i takim zamierza pozostać."

Nie odpowiedział natomiast jednoznacznie na pytanie, czy chciałby się zmierzyć w wyborach z liderem SLD Grzegorzem Napieralskim, który dotychczas o miejsce w Sejmie ubiegał się ze Szczecina.

"Chciałbym być, funkcjonować i walczyć o zaufanie wyborców w formacji, która stwarza przestrzeń działania dla ludzi aktywnych. Która zaprasza do siebie różne środowiska. Która otwiera drzwi dla nowej myśli i która nie boi się wewnętrznej dyskusji i z taką formacją w tym momencie stoję" - powiedział na konferencji prasowej Arłukowicz.

Reklama

Na przyjętych w sobotę przez zarząd regionu listach znaleźli się prawie wszyscy dotychczasowi parlamentarzyści zachodniopomorskiej PO. Wyjątkiem jest senator Jan Olech. Przewodniczący zachodniopomorskiej PO Stanisław Gawłowski jego nieobecność wyjaśnił odrzuceniem przez niego propozycji kandydowania do Sejmu.

"Odmówił, uznając, że albo Senat, albo nie jest kandydowaniem zainteresowany" - powiedział na konferencji prasowej Gawłowski.

Obecni posłowie zachodniopomorskiej PO zostali rekomendowani na następujące miejsca - okręg koszaliński: Danuta Olejniczak (3), Paweł Suski (4), Wiesław Suchowiejko (6), Jan Kuriata (7); okręg szczeciński: Magdalena Kochan (2), Arkadiusz Litwiński (3), Renata Zaremba (4), Konstanty Oświęcimski (5), Michał Marcinkiewicz (6), Cezary Urban (7).Do Senatu zachodniopomorska PO chce wystawić radnego województwa Norberta Obryckiego, obecnego posła Sławomira Preissa oraz senatorów Grażynę Sztark i Piotra Zientarskiego.

Do walki o miejsca w Sejmie w okręgu koszalińskim rekomendowani zostali m.in. burmistrz Tychowa Elżbieta Wasiak (8), burmistrz Karlina Waldemar Miśko (10), były marszałek województwa Władysław Husejko.

Na liście w okręgu szczecińskim znaleźli się m.in. radna Szczecina Judyta Lemm (11), burmistrz Łobza Ryszard Sola (16), wójt gminy Banie Teresa Sadowska (19) i wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz (24).

O miejsca na listach wyborczych ubiegało się 72 działaczy zachodniopomorskiej PO. W woj. zachodniopomorskim posłowie będą wybierani w dwóch okręgach: koszalińskim (nr 40 - 8 miejsc) i szczecińskim (nr 41 - 12 miejsc), senatorowie w czterech okręgach - nr 97 (powiat policki i miasto Szczecin), nr 98 (powiaty: goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki, stargardzki i miasto Świnoujście), nr 99 (powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński i wałecki) oraz nr 100 (powiaty: koszaliński, sławieński, szczecinecki oraz miasto Koszalin).