Listę kandydatów rekomendowaną przed tygodniem przez zarząd podlaskiej PO zatwierdziła w poniedziałek wieczorem rada regionu podlaskiego Platformy Obywatelskiej - poinformował PAP późnym wieczorem poseł Damian Raczkowski.
Kandydatami do Senatu Rada Regionu zajmie się w najbliższą sobotę.
Na czwartym miejscu na liście do Sejmu jest poseł Leszek Cieślik z Augustowa, na piątym samorządowiec z Łomży Maciej Borysewicz. Na szóstym miejscu jest Hanna Piotrowska, która pracowała swego czasu w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, siódme miejsce ma poseł Józef Klim.
Do Sejmu z ósmego miejsca ma wystartować wiceprezydent Białegostoku Aleksander Sosna, który reprezentuje środowiska prawosławne. Tuż za nim jest Monika Suszczyńska, radna PO w Radzie Miejskiej Białegostoku. Pierwszą dziesiątkę kandydatów zamyka Marek Nazarko - burmistrz Michałowa.
Na 28-osobowej liście kandydatów do Sejmu jest 27 nazwisk. Jak poinformował Raczkowski, na wyraźną prośbę władz krajowych PO, na dwunastej pozycji jest wakat, nie wiadomo czyje nazwisko tam się znajdzie.
Wśród kandydatów nie znaleźli się m.in.: poseł Jacek Żalek, Cezary Cieślukowski z Suwałk - członek zarządu województwa podlaskiego, były wicemarszałek województwa podlaskiego Sławomir Zgrzywa z Łomży, radna sejmiku Danuta Kaszyńska, Maciej Głaz z Łomży czy prof. Antoni Mironowicz, kandydat środowisk białoruskich i prawosławnych - podkreślił Raczkowski. Jak powiedział Raczkowski, te nazwiska powinny jego zdaniem być na liście, jeśli ma ona być listą "najsilniejszą", ale się nie znalazły. Powiedział, że ma nadzieję, że władze krajowe PO wnikliwie się jeszcze tej liście przyjrzą, zwłaszcza że podlaska lista nie spełnia warunku określonego przez władze krajowe o tym, by w pierwszej piątce znalazły się dwie kobiety.
W drugiej dziesiątce kandydatów są jeszcze m.in.: radna sejmiku Daria Sapińska, lekarz z Suwałk Zdzisław Grajek, radna z Łomży Edyta Śledziewska, działacz samorządowy z Siemiatycz Mariusz Pyzowski, Bożena Jabłońska, Nadzieja Dragun z Hajnówki, Joanna Szewko, samorządowiec z Sokółki Krzysztof Szczebiot, były wicestarosta białostocki Adam Kamiński, Aneta Putko, Mieczysław Gliński, była białostocka radna Izabela Pietruczuk, Agnieszka Siewieremiuk-Maciorowska, Cezary Mielko, Ewa Tymińska, Stanisław Michałowski i rady sejmiku Karol Pilecki.
W podlaskiej PO od dłuższego czasu trwa konflikt pomiędzy dwoma grupami skupionymi wokół poprzedniego przewodniczącego posła Roberta Tyszkiewicza i obecnego przewodniczącego posła Damiana Raczkowskiego. W sprawie układania list wyborczych członkowie kilku organizacji powiatowych domagali się zwołania nadzwyczajnego zjazdu PO w regionie, bo nie podobały im się wstępne propozycje przedstawiane przez przewodniczącego. Skończyło się na interwencji władz krajowych.
Po tej interwencji to organizacje lokalne w podlaskiej PO miały mieć zagwarantowany konkretny wpływ na kształt listy. M.in. na wysokich miejscach mieli być kandydaci ze wszystkich większych miast w regionie. Raczkowski powiedział, że ten warunek nie jest spełniony, bo dopiero na 13 miejscu jest kandydat z Suwałk, ale takie decyzje podjął zarząd partii w regionie, a rada to zatwierdziła.