Pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski powiedział PAP, że rządy Polski i Niemiec przyjmą wspólną deklarację podsumowującą minione 20 lat współpracy, a także listę konkretnych wspólnych przedsięwzięć na nadchodzące lata.

Reklama

"Wydarzenia związane z 20. rocznicą podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy znajdą wyraz w szczególnym akcie - uroczystych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie 21 czerwca" - powiedział PAP Bartoszewski.

W tekście polsko-niemieckiego porozumienia z 17 czerwca 1991 r. znajdowały się zapisy mówiące m.in. o rozwoju kontaktów na płaszczyźnie politycznej, kulturowej i gospodarczej oraz o współpracy pomiędzy polską a niemiecką młodzieżą.

"W trakcie międzyrządowych konsultacji planowane jest omówienie wybranych zagadnień problematyki unijnej i uzyskanie poparcia dla priorytetów przewodnictwa Polski w Radzie UE" - powiedział z kolei PAP rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz.

Bartoszewski poinformował, że w międzyrządowych konsultacjach weźmie udział dwudziestu kilku ministrów i wiceministrów poszczególnych resortów; ze strony niemieckiej ma być ponad 10 ministrów konstytucyjnych i sekretarzy stanu. Planowane są rozmowy bilateralne pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami resortów, następnie odbędzie się posiedzenie plenarne obu rządów i lunch roboczy. Odbędą się też rozmowy w węższym gronie premiera Donalda Tuska i kanclerz Angeli Merkel.

W trakcie posiedzenia plenarnego obu rządów głos zabiorą Tusk i Merkel oraz szefowie MSZ.



Reklama

Pełnomocnik premiera przypomniał, że w minioną niedzielę w oświadczeniu polsko-niemieckiego <okrągłego stołu> zdecydowano o wspieraniu obywateli niemieckich polskiego pochodzenia, Polaków w Niemczech oraz niemieckiej mniejszości w Polsce. "To oświadczenie rozszerza doświadczenia wynikające z minionych lat. Zasadą dalszego działania ma być równoprawność obu grup" - podkreślił.

W niedzielę w polsko-niemieckim wspólnym oświadczeniu "okrągłego stołu" zdecydowano o utworzenie Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech i biura w Berlinie, które będzie reprezentować interesy wszystkich polskich organizacji w Niemczech. Rząd niemiecki ma wspierać finansowo utworzenie i utrzymanie tej placówki.

Bartoszewski poinformował, że rządy Polski i Niemiec ogłoszą wspólną "Deklarację Rządów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy". Jak dodał, ta deklaracja ma kilka rozdziałów, m.in. przegląd elementów sąsiedztwa, partnerstwo dla Europy i kierunki wzmocnienia współpracy instytucjonalnej.

"Program współpracy dotyczy oczywiście przyszłości, zarówno we współpracy transgranicznej, jak i w rozwiązywaniu elementów spornych w kwestiach: infrastruktury, gospodarczych, bezpieczeństwa energetycznego, ekologicznego, żywnościowego, sanitarnego. Są problemy, które wymagają stałych konsultacji i wspólnego szukania metod ich rozwiązywania" - mówił pełnomocnik premiera.

Według wiceminister spraw zagranicznych Niemiec Cornelii Pieper, planowana lista wspólnych projektów dwustronnych i europejskich, przygotowana przez poszczególne resorty, to "nowa jakość w stosunkach polsko-niemieckich". "Taką wspólną agendę od dawna mają Francja i Niemcy. Pokazujemy, że cel niemieckiego rządu, by stosunkom z Polską nadać taką samą rangę, jaką ma współpraca z Francją, jest realizowany" - mówiła Pieper.



Według "Gazety Wyborczej" projekty z polsko-niemieckiego programu współpracy to m.in. szybka kolej i gazociągi między Polską a Niemcami, utworzenie wydziałów polonistyki na niemieckich uniwersytetach oraz ścisłe partnerstwo w Unii Europejskiej.

W programie zapisano, że obydwa kraje będą regularnie uzgadniać stanowiska i wspólnie walczyć z kryzysem finansowym. Niemcy zobowiązały się do pomocy Polsce w przyjęciu euro; będą też współpracować z nami podczas rozpoczynających się w tym roku negocjacji nad budżetem UE. Poza tym premier i kanclerz mają ze sobą rozmawiać przed unijnymi szczytami, a rządy - regularnie się spotykać na wspólnych posiedzeniach.

Polska i Niemcy chcą też, żeby na pograniczu powstawały nowe mosty, drogi i linie kolejowe; w przyszłości oba kraje mają połączyć szybkie koleje.

Bartoszewski przypomniał, że Traktat z 1991 roku był podpisywany w zupełnie innych warunkach - Polska nie była członkiem UE, ani NATO. "Weszliśmy do europejskiej rodziny, a z rodziną inaczej się rozmawia, nawet w spornych sprawach. Jak podpisywaliśmy porozumienie w 1991 roku, to na terytorium Niemiec i Polski była jeszcze Armia Czerwona, nie było pełnej suwerenności" - zauważył.

"Musimy rozmawiać w atmosferze szczerości, partnerstwa, wspólnej troski o przyszłość Europy" - podkreślił Bartoszewski.

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki (PO) ocenił, że bilans 20-lecia stosunków polsko-niemieckich jest bardzo pozytywny. Jak mówił, dowodem na to jest przyjęta w ubiegłym tygodniu rezolucja Bundestagu podsumowująca 20 lat stosunków polsko-niemieckich, a także wspólne oświadczenie okrągłego stołu.

Tusk i Merkel będą także we wtorek rozmawiali m.in. o priorytetach polskiej prezydencji, wieloletnich ramach finansowych, zbliżającym się szczycie UE w Brukseli, energetyce jądrowej i nowym pakiecie pomocy dla Grecji.

W przeddzień międzyrządowych konsultacji - w poniedziałek - odbędzie się polsko-niemiecki szczyt gospodarczy z udziałem ministrów gospodarki obu krajów.