Zgodnie z wytycznymi partii do końca czerwca powinny zebrać się zarządy okręgowe PiS, które mają przedstawić komitetowi politycznemu PiS propozycje list kandydatów.

Reklama

Jak powiedział PAP Brudziński, obecnie komitet polityczny wraz z władzami regionalnymi analizują te listy "kandydatów na kandydatów", które już zostały przekazane do centrali. Przygotowano je w kolejności alfabetycznej.

Ostateczną decyzję co do kształtu list komitet ma podjąć wraz z szefami struktur okręgowych. "O ile wybory będą 23 października, to mamy czas do 13 sierpnia" - podkreślił Brudziński.

"Naszym celem jest, żeby listy były jak najmocniejsze i stanowiły pełną reprezentację terenową, tak aby nie było sytuacji, że jest mocny lider i reszta słaba, żeby każdy kandydat, niezależnie od miejsca, miał realne szanse na wybór" - zaznaczył Brudziński.

Jak wynika z informacji PAP z terenowych struktur PiS, na wstępnych listach przekazanych do Warszawy znajdują się obecni parlamentarzyści PiS, a także radni tej partii. Wyborcy znajdą na nich też nazwiska osób związanych z Lechem Kaczyńskim.

Stołeczną listę PiS do Sejmu otworzy prezes partii Jarosław Kaczyński, z drugiego miejsca ma wystartować b. szef CBA Mariusz Kamiński. Nie znajdzie się na niej za to Nelli Rokita, która w poprzednich wyborach była druga na warszawskiej liście, a obecnie - jak wynika z deklaracji członków kierownictwa PiS - jest przymierzana do krakowskich list partii.



Reklama

Z rozmów PAP z kilkoma warszawskimi posłami PiS wynika, że na trzecim miejscu ma być kobieta, najprawdopodobniej zasiadająca w mazowieckim sejmiku była żona Przemysława Gosiewskiego - Małgorzata. Czwarty na liście będzie prawdopodobnie obecny warszawski poseł Karol Karski. Za nim może znaleźć się inny poseł Artur Górski. Kolejne miejsca mogą zająć: Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w Smoleńsku Stefana Melaka, były szef KRRiT Witold Kołodziejski oraz b. doradca premiera Kaczyńskiego ds. wschodnich Michał Dworczyk.

Wszystko wskazuje na to, że w okręgu obejmującym podwarszawskie powiaty listę będzie otwierał szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Za nim znajdzie się b. marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Trójką ma być były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. Na podwarszawskiej liście z dalszych miejsc wystartują b. minister środowiska Jan Szyszko i posłanka z tego okręgu Anna Sikora.

Z kolei posłowie: Zbigniew Girzyński, Marzenna Drab, Anna Sobecka, Łukasz Zbonikowski figurują na wstępnej liście kandydatów PiS do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim.

Z nieoficjalnych informacji z bydgoskiego PiS wynika, że na liście znaleźli się: zasiadający drugą kadencję w Sejmie Tomasz Latos, Kosma Złotowski (poseł w latach 1997-2001 i senator w latach 2005-2007) i Grzegorz Schreiber (poseł w latach 1997-2001 i wiceminister sportu w latach 2006-2007).

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika również, że na listach PiS w okręgu łódzkim znaleźli się: b. wiceminister spraw zagranicznych i b. wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Witold Waszczykowski oraz Halina Rosiak, wdowa po Marku Rosiaku zastrzelonym w łódzkim biurze PiS.

Według informacji ze źródeł zbliżonych do partii, do niedawna wydawało się, że numerem jeden na łódzkiej liście będzie Waszczykowski, który "do tej roli przygotowywany był od jesieni ubiegłego roku". Jednak już od dłuższego czasu Waszczykowski nie pokazuje się na konferencjach łódzkiego PiS, co - według części działaczy - może oznaczać, że pojawiło się konkurencyjne nazwisko. Jako jedną z konkurentek wymienia się związaną z Radiem Maryja, b. posłankę i europosłankę Urszulę Krupę.



Rozmówcy PAP zwracają uwagę, że w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o "nowej twarzy partii - 23-letniej łodziance Sylwii Ługowskiej", która siedziała obok prezesa Kaczyńskiego na ostatniej konwencji partii. Ich zdaniem wszystko wskazuje na to, że Ługowska znajdzie się na listach do parlamentu i to dość wysoko.

W okręgu piotrkowskim zdecydowanym faworytem do pierwszego miejsca na liście jest Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Na wstępnych listach do Sejmu znaleźli się wszyscy obecni parlamentarzyści PiS z Warmii i Mazur: Iwona Arent, Jerzy Gosiewski i Wojciech Kossakowski - w okręgu olsztyńskim oraz Zbigniew Babalski i Leonard Krasulski - w okręgu elbląskim.

B. szefowa MSZ Anna Fotyga i posłowie PiS - Andrzej Jaworski, Daniela Chrapkiewicz i Kazimierz Smoliński to m.in. kandydaci PiS do Sejmu w Gdańsku. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do gdyńskiego PiS, z listy w okręgu nr 26 mają startować obecni posłowie tej partii: Zbigniew Kozak, Jarosław Sellin, Piotr Stanke i Jolanta Szczypińska. Do Sejmu ma też kandydować obecna senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz b. przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek.

"Motorem" świętokrzyskiej listy PiS do Sejmu ma być szefowa struktur Beata Kempa.

Z kolei prezes okręgu krakowskiego PiS Andrzej Adamczyk nie zdradza nazwisk, które znalazły się na liście z jego okręgu. Według informacji PAP, na liście w okręgu krakowskim znaleźli się obecni posłowie: oprócz Adamczyka - Jacek Osuch, Monika Ryniak i Ryszard Terlecki oraz radni: Andrzej Duda (były kandydat na prezydenta Krakowa, b. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego), Mirosław Gilarski, Bolesław Kosior, Barbara Nowak, Włodzimierz Pietrus, Józef Pilch, Agata Tatara oraz była poseł i członek KRRiT Barbara Bubula.



Przewodniczący PiS w Szczecinie Leszek Dobrzyński powiedział PAP, że na listę trafili m.in. poseł Joachim Brudziński.

Na liście kandydatów PiS do Sejmu z koszalińskiego okręgu wyborczego znaleźli się m.in. obecni posłowie Czesław Hoc z Kołobrzegu i Stefan Strzałkowski z Białogardu oraz działaczka partii z Darłowa Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, matka Przemysława Gosiewskiego.

Na liście z Podkarpacia znaleźli się wszyscy obecni posłowie PiS. O innych nazwiskach będziemy mówić najwcześniej w sierpniu - poinformował PAP sekretarz zarządu okręgu PiS w Krośnie Krzysztof Sobolewski. Obecnie posłem PiS z okręgu krośnieńskiego jest m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński. Z drugiego okręgu na Podkarpaciu obejmującego m.in. Rzeszów posłami są: Antoni Błądek, Zbigniew Chmielowiec, Kazimierz Gołojuch, Kazimierz Moskal, Stanisław Ożóg, Krzysztof Popiołek, Andrzej Szlachta i Jan Warzecha.

Wszyscy obecni parlamentarzyści znaleźli się też na liście kandydatów z województwa podlaskiego. W Podlaskiem PiS ma obecnie siedmiu posłów i dwóch senatorów.

Wśród proponowanych kandydatów w Lubuskiem wymienia się wszystkich parlamentarzystów PiS.

W Lublinie i na Śląsku prace nad kształtem list wciąż trwają. Z informacji przekazanej PAP przez radnego i rzecznika lokalnej organizacji PiS w Katowicach Piotra Pietrasza wynika natomiast, że z tamtejszego okręgu lista do centrali została już wysłana. Znajdują się na niej obecni posłowie - Grzegorz Tobiszowski i Maria Nowak, senator Bronisław Korfanty, a także m.in. sam Pietrasz i radni z innych miast.