41 proc. Polaków chciałoby głębokich zmian w rządzie, 26 proc. uważa, że powinny one być umiarkowane - wynika z sondażu TNS OBOP, w którym zapytano ankietowanych, jakie zmiany w składzie Rady Ministrów uznaliby za najlepsze.

Sondaż przesłany PAP w środę, przeprowadzony był w pierwszych dniach listopada, zanim premier Donald Tusk poinformował prezydenta Bronisława Komorowskiego, że chce, aby proces tworzenia nowego rządu zakończył się 18 listopada.

Reklama

Ze względu na polską prezydencję w UE premier i prezydent zapowiadali wcześniej, że konstytucyjne terminy dotyczące tworzenia rządu zostaną maksymalnie wykorzystane i taką koncepcję zaproponował premierowi prezydent. Początkowo premier chciał, by ze względu na przewodnictwo w Radzie UE rząd w obecnym składzie pracował do końca roku.

W sondażu TNS OBOP zapytano o znajomość powodu, dla którego premier i prezydent "umówili się, że z powołaniem nowego rządu poczekają do grudnia". Na tak postawione pytanie, 68 proc. respondentów odparło, że nie zna tego powodu; 18 proc. badanych - że powód zna.

Polacy pytani byli o to, jakie zmiany (jak duże) w składzie rządu uznaliby za najlepsze.

Trwa ładowanie wpisu



41 proc. opowiedziało się za głębokimi zmianami (27 proc. uważa, że większość ministrów powinna się zmienić; a 14 proc. - że prawie wszyscy ministrowie powinni się zmienić). Za umiarkowanymi zmianami w rządzie opowiedziało się 26 proc. badanych (w tej grupie znaleźli się respondenci, którzy są zdania, że większość ministrów powinna pozostać - 21 proc. oraz ci, którzy uważają, że prawie wszyscy ministrowie powinni pozostać - 5 proc.). Jedna trzecia badanych (33 proc.) nie miała zdania na ten temat.

61 proc. sympatyków PiS opowiedziało się za zmianą większości lub prawie wszystkich ministrów. Jednocześnie - jak zauważa TNS OBOP - opinię tę podziela 34 proc. zwolenników PO.

Badanym zadano także pytanie, których ministrów wymieniliby w pierwszym rzędzie. Ponad połowa ankietowanych (57 proc.) nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie, a 11 proc. powiedziało, że nie wymieniłoby żadnego.

Sondaż przeprowadzony był zanim prezydent odwołał Ewę Kopacz z funkcji ministra zdrowia (została marszałkiem Sejmu) oraz Cezarego Grabarczyka z funkcji ministra infrastruktury (został wicemarszałkiem Sejmu). Sondaż TNS OBOP prowadzony był od 4 do 8 listopada na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.