Była to pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Państwie Środka. Komorowski spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz chińskich - przewodniczącym ChRL (prezydentem) Hu Jintao, premierem Wen Jiabao i przewodniczącym parlamentu Wu Bangguo. Delegacji oficjalnej prezydenta w Chinach towarzyszyło ok. stu przedstawicieli firm z wielu sektorów: energetycznego, maszynowego, finansowego, zielonych technologii, transportowego, budowlanego i farmaceutycznego, w tym przedstawiciele takich firm jak KGHM Polska Miedź, Orlen, Enea, PLL Lot, Huta Stalowa Wola, Kopex, Petrolinvest, Polfa Łódź, Bakoma, Bioton etc.

Reklama

Podczas wizyty Bronisław Komorowski i Hu Jintao podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami. Polska dołączyła tym samym do grona siedmiu krajów UE, których stosunki z Chinami mają rangę strategicznego partnerstwa. W obecności obu prezydentów minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka podpisała międzyresortowe porozumienie o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Wymiana studentów i naukowców, wspólne badania naukowe, nowe katedry polonistyczne w Chinach i sinologiczne w Polsce to główne postanowienia polsko-chińskiej umowy o współpracy akademickiej.

Prezydent Komorowski uczestniczył w forum inwestycyjnym w Szanghaju i forum gospodarczym oraz forum rektorów szkół wyższych w Pekinie. W ostatnim dniu pobytu Komorowski pozytywnie ocenił wizytę, podkreślając, że otwiera ona zupełnie nowe perspektywy współpracy. Wyraził zadowolenie z podpisania tego dnia przez Polskę i Chiny wielu istotnych umów gospodarczych. Z satysfakcją odnotował podniesienie polsko-chińskich relacji do poziomu strategicznego partnerstwa. Dodał, że jego wizyta otworzyła również możliwości współpracy w wielu innych ważnych dziedzinach, takich jak kultura i nauka.