Chór liczy 43 osoby. Na jego roczne funkcjonowanie potrzeba ok. 2 mln zł. Groźba likwidacji chóru ma związek z sytuacją finansową Polskiego Radia.

"Chór Polskiego Radia ma szczególną rolę w życiu kulturalnym nie tylko Krakowa, ale całego kraju. Wykonuje on utwory na potrzeby Polskiego Radia. Koncertuje w Polsce i za granicą. Nie możemy zgodzić się na likwidację instytucji, która ma swoją tradycję i dorobek, jedynego Chóru Polskiego Radia, z powodu szukania oszczędności" - powiedział w czwartek PAP poseł Adamczyk. Wyjaśnił, że od ministra Zdrojewskiego posłowie oczekują jednoznacznej odpowiedzi, czy chór będzie nadal istniał i czy można dać mu możliwość uzyskania statusu chóru narodowego.

Reklama

"Sprawa likwidacji naszego chóru wraca jak bumerang od ponad dwóch lat. Inne zespoły Polskiego Radia - orkiestry - znajdują wsparcie u władz samorządowych. W naszym przypadku jest to na razie niemożliwe. Zresztą nie wiem, czy to konieczne. Uważamy, że jako jedyny chór radiowy powinniśmy być pod szczególną ochroną" - powiedział PAP p.o. dyrektor Chóru Polskiego Radia, Aleksander Małkiewicz. Członkowie chóru podkreślali, że zespół - obok wykonywania współczesnej i dawnej muzyki polskiej - ma wśród swoich celów także dokonywanie dla Polskiego Radia nagrań w celach dokumentacyjnych.

Jak poinformowano PAP w centrum informacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego minister Bogdan Zdrojewski podczas środowego spotkania z rektorami szkół artystycznych wstępnie zadeklarował chęć dofinansowania Chóru Polskiego Radia i wsparcie konkretnych zadań artystycznych kwotą 900 tys. zł, aby po raz kolejny uratować zespół przed likwidacją. Pomoc miałaby mieć charakter doraźny i dotyczyć bieżącego roku. Ostateczna decyzja o dofinansowaniu chóru przez ministerstwo uzależniona jest od tego, czy wsparcia finansowego udzieli zespołowi marszałek województwa małopolskiego i zarząd Polskiego Radia.

Marszałek Sowa nie otrzymał na razie oficjalnej informacji o propozycji ministra. "W przyszłym tygodniu marszałek ma się spotkać z rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie" - powiedział PAP kierownik biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Piotr Odorczuk.

Współfinansowanie chóru z budżetu województwa może być trudne, zwłaszcza, że w Małopolsce działają 23 instytucje kulturalne finansowane przez samorząd.

"Nie ma formalnej decyzji o likwidacji chóru ani wyznaczonego terminu ewentualnej jego likwidacji" - powiedział PAP rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski. Przyznał jednak, że sytuacja Polskiego Radia jest bardzo trudna - w planie ekonomiczno-finansowym zaplanowano, że Radio zamknie rok 2012 stratą w wysokości 26 mln zł.

Reklama

"Polskie Radio przy tak niskich wpływach abonamentowych nie jest w stanie samodzielnie finansować działalności chóru. Od wielu miesięcy członkowie zarządu zabiegają o przejęcie lub współfinansowanie tej instytucji, m.in. u samorządów. Po ostatnich rozmowach z ministrem kultury pojawiała się nadzieja na wypracowanie pozytywnego rozwiązania w tej sprawie" - wyjaśnił Kazimierski.(PAP)

wos/ hes/