W wywiadzie dla TVP Info prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że nie zamierza na razie deklarować, kiedy podejmie decyzję w sprawie ustawy emerytalnej. - Zamierzam podjąć decyzję w tej sprawie w ramach przepisów konstytucyjnych i po głębokiej analizie konstytucyjności ustawy - zadeklarował.

Reklama

Komorowski zastrzegł też, że nad ustawą będzie jeszcze pracował Senat. - Mogą być poprawki, jeszcze za wcześnie, by mówić o ostatecznym kształcie ustawy - dodał.

Jak powiedział, podejmie ją w pełnej świadomości tego, że nie musi to być decyzja bardzo popularna. - Musi to być decyzja sprzyjająca rozwojowi Polski dzisiaj i w przyszłości - podkreślił.

Prezydent - każdy prezydent - jest odpowiedzialny za to, żeby zagwarantować dobre rozwiązania na przyszłość - powiedział Komorowski. Prezydent zaznaczył, że problem kryzysu demograficznego, starzenia się polskiego społeczeństwa jest realny.

Reklama

Jak dodał, każdy powinien robić to, co do niego należy. - Związkowcy niech upominają się o prawa dzisiejszych pracowników - to jest ich dobre prawo i obowiązek. Niech partie polityczne ścigają się na dobre pomysły - jak rozwiązać realne problemy Polski najlepiej - mówił.

Prezydent powinien dbać o to, aby w perspektywie następnych lat, nawet przyszłe pokolenie Polaków nas nie przeklęło za to, że nie znaleźliśmy w sobie odwagi, żeby zmienić system tak, żeby on funkcjonował, dając szansę żyć godnie naszemu pokoleniu (...) na emeryturze i nie przeciążać naszych dzieci, które przecież będą musiały na te emerytury zapracować - podkreślił Komorowski.

Ocenił, że potrzebna jest tu solidarność międzypokoleniowa.

Reklama

Trzeba się podzielić odpowiedzialnością między pokoleniami. Jedni będą musieli trochę dłużej pracować, drudzy - młodzi ludzie nie będą (...) kiedyś musieli harować, żeby utrzymać dużo większą ilość osób starszych z mojego pokolenia - zaznaczył.

Prezydent dodał, że absolutna większość krajów w Unii Europejskiej takie niepopularne reformy musiała przeprowadzić. - Musiała i zrobiła, i należy oczekiwać, że się wzniesiemy w tych sprawach trochę ponad podziałami - dodał.

Jego zdaniem warto też przypomnieć, że w ten sposób myśleli praktycznie wszyscy prezydenci do tej pory. Jak mówił, Aleksander Kwaśniewski, a także Leszek Miller popierali plan Hausnera, a słynna wypowiedź Lecha Kaczyńskiego zacytowana przez premiera Donalda Tuska w czasie debaty (sejmowej nad ustawą emerytalną) też przypomina o tym, że każdy prezydent stara się myśleć o tym, co jest konieczne nie tylko dzisiaj, ale na przyszłość.

Ja też będę myślał o tym - nie tylko, co jest dzisiaj problemem - ale co jest ważne z punktu widzenia następnego pokolenia - podkreślił.