Nasz partner koalicyjny to już jest partner 5-letni, to już jest długie małżeństwo, ale jesteśmy ciągle z tego partnera bardzo zadowoleni. Ja nie widzę, ani premier nie widzi w tym nic złego, że pan premier Pawlak komunikuje się z innymi klubami - powiedział Graś we wtorek rano w TVP Info.

Reklama

Jego zdaniem, dokładnie taki sam zarzut można postawić premierowi, bo przecież to premier spotykał się swego czasu i z PiS, i z SLD, i z klubem Palikota. Nie ma absolutnie nic złego w tym, że wicepremier rządu rozmawia z opozycją o konkretnych propozycjach i konkretnych pomysłach dotyczących gospodarki - zaznaczył rzecznik rządu.

Zapewnił też o zrozumieniu dla wewnątrzpartyjnej sytuacji Pawlaka w PSL. My naprawdę rozumiemy, że pan prezes Pawlak ma w listopadzie kongres swojej partii, po raz kolejny będzie się ubiegał o przywództwo i naprawdę rozumiemy, że ta perspektywa, już bardzo bliska, pociąga konieczność pewnych działań i pewnej aktywności prezesa Pawlaka, i naprawdę nie ma w tym nic złego - podkreślił Graś.

Według niego, koalicja PO-PSL oparta jest na szczerych i partnerskich stosunkach, a nie - jak mówił - na hakach, różnego rodzaju prowokacjach, tak jak już bywało w historii Polski. I dopracowaliśmy się takiej sytuacji, czego dowodem jest chociażby dzisiejsze posiedzenie rządu i kasowy VAT, że nawet pomimo różnic, udaje się osiągnąć kompromis i wypracować takie rozwiązania, które - z jednej strony nie są niebezpieczne dla budżetu, a z drugiej strony - spełniają tą najważniejszą rolę, czyli powinny być narzędziem służącym polskim przedsiębiorcom - powiedział rzecznik rządu.

Zapytany, czy PO rozważa możliwość koalicji z SLD, Graś odparł, że na razie nie ma w ogóle potrzeby mówienia o koalicjach. Zastrzegł jednak, że polityka polega na tym, że nigdy niczego się nie wyklucza i nigdy na pewno nie mówi się ani tak, ani nie. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z PSL - obie partie w tej koalicji zachowują tożsamość, potrafią budować kompromis wokół różnych rozwiązań. To - myślę - również zostało przez wyborców bardzo wyraźnie docenione podczas ostatnich wyborów - ocenił Graś.

Reklama

Pawlak spotkał się w poniedziałek z liderami: PiS - Jarosławem Kaczyńskim i Ruchu Palikota - Januszem Palikotem; we wtorek z kolei ma rozmawiać z prezesem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą. Spotkanie z liderem PSL wykluczył jedynie szef SLD Leszek Miller.

Pawlak zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że z liderami ugrupowań parlamentarnych chce rozmawiać m.in. o deregulacji, propozycjach zmian w rozliczaniu VAT, a także zmianach dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego, aby samorządy mogły zrealizować więcej inwestycji.