Bronisław Komorowski ratyfikował 72 umowy międzynarodowe, złożył 56 wizyt zagranicznych i przyjął 74 osobistości ze świata.

Jak można nieoficjalnie usłyszeć u źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego, w polityce zagranicznej w tym czasie prezydent starał się koncentrować na budowaniu dobrych relacji z Rosją i Niemcami. Z kontaktach z Ukrainą chodziło o kontynuację polityki współpracy. W tym czasie doszło do wynegocjowania i parafowania umowy Unia Europejska - Ukraina. Po okresie trudności w relacjach z Litwą, jest teraz szansa - jak można usłyszeć - na usunięcie niepotrzebnych blokad. Prezydentura Bronisława Komorowskiego, to, jak wynika z informacji zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego, konsekwentne umacnianie pozycji kraju w obszarze europejskim. Efektem rozmów między innymi z prezydentem Francji Francois Hollande'm jest wzmocnienie Trójkąta Weimarskiego.

Reklama

Źródła w Pałacu Prezydenckim zwracają uwagę, że Bronisław Komorowski starał się wpływać na kształt ustaw, tak by zmniejszyć ryzyko ich odrzucenia bądź skierowania do Trybunału Konstytucyjnego. Wśród sukcesów wyliczają zachęcenie rządu do podjęcia reformy systemu emerytalnego.

Jak można usłyszeć, pewnym novum jest też obchodzenie świąt narodowych, między innymi 11 listopada. Prezydentowi zależy na tym, by Polacy potrafili świętować także 4 czerwca, by było to święto satysfakcji, optymizmu radości.

W Kancelarii Prezydenta trwają prace nad strategią polityki rodzinnej, a także strategią utrzymania konkurencyjności przez polską gospodarkę. Prezydent zamierza także rozmawiać o perspektywach ewentualnego wejścia do strefy euro. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Bronisław Komorowski żałuje, że Sejmowi w ubiegłej kadencji nie udało się przyjąć przedstawionego przez niego projektu zmian w konstytucji, który dotyczył naszego członkostwa w eurostrefie.