Główne postulaty to wprowadzenie systemu prezydenckiego, nowa ordynacja wyborcza, nowy system finansowania partii, likwidacja immunitetów, likwidacja Senatu i zmniejszenie o połowę liczby posłów oraz szybki sąd dla urzędników i polityków. Partia Zbigniewa Ziobry proponuje ponadto powszechne wybory prokuratora generalnego, marszałków województw i starostów powiatowych. Zmiany te wymagają uchwalenia nowej Konstytucji.

Reklama

Lider Solidarnej Polski podkreślił, że istnieje poważny problem z funkcjonowaniem naszego państwa i zmiana ekipy będącej przy władzy niczego nie zmieni - będzie coraz gorzej. Wezwał do dyskusji o sprawach istotnych zamiast prowadzenia jałowych jego zdaniem sporów o małżeństwach homoseksualnych, odejściu od narodowej waluty lub wirtualnym premierze.

Jedną z propozycji jest nowy system finansowania partii. Obecnie, zdaniem europosła Jacka Kurskiego, dzięki subwencji budżetowej w Polsce działają partyjne kartele, które do istnienia w systemie politycznym nie dopuszczają nikogo innego.

Solidarna Polska proponuje, żeby obywatele przy okazji wypełniania zeznania podatkowego deklarowali określoną kwotę w zależności od swoich sympatii politycznych.

Pod hasłem "Napiszmy Ojczyznę na nowo!" Solidarna Polska zachęca do współpracy wszystkie środowiska podzielające opinię o kryzysie państwa. Projekt nowej konstytucji ma zostać przedstawiony na specjalnej konwencji.
Przedstawiciele innych ugrupowań obecni w Sejmie odnieśli się do propozycji Solidarnej Polski sceptycznie i krytycznie. Zgodnie wskazywali, że partia ta walczy o przetrwanie i stara się wszelkimi sposobami zwrócić na siebie uwagę.

Reklama