Ostatnia państwowa wizyta polskiego prezydenta miała miejsce trzynaście lat temu.
W czasie spotkania z prezydentem Francji Francois Hollandem, Bronisław Komorowski skupi się na współpracy dwustronnej. Politycy poruszą też kwestie związane z wychodzeniem Unii Europejskiej z kryzysu, podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na szczycie w Wilnie, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. W obecności prezydentów, ministrowie obrony podpiszą list intencyjny o współpracy dwustronnej.
Dziś prezydent spotka się również z przewodniczącym francuskiego Senatu i z przedsiębiorcami. Francja to czwarty w kolejności nasz partner pod względem wielkości eksportu i piąty, jeśli chodzi o import. W handlu mamy dodatnie saldo - ponad 2 miliardy euro. Całość wymiany handlowej przekracza 14 miliardów euro.
Bronisław Komorowski złoży także wizytę w Bibliotece Polskiej, gdzie obejrzy rękopisy Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina, akt sejmowy detronizacji cara Mikołaja jako króla Polski z 1831 roku, biurko Mickiewicza. Wieczorem Francois Hollande wyda na cześć gości z Polski kolację w Pałacu Elizejskim.
W środę Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystościach z okazji zakończenia wojny. Do Paryża przyjedzie kilkudziesięciu polskich żołnierzy i ponad 200 kombatantów. Prezydent zostanie także podjęty śniadaniem przez premiera Francji Jeana-Marca Ayraulta.
Bronisław Komorowski jako prezydent w Paryżu był we wrześniu 2010 roku. Podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej odwiedził Brukselę, Paryż i Berlin. Podkreślał wtedy szczególne zainteresowanie współpracą z Francją i Niemcami.