Nie jestem człowiekiem mściwym, ale powinna nam dać do myślenia postawa takich państw jak Niemcy czy Izrael, które ludzi odpowiedzialnych za zbrodnie nazistowskie ścigają do końca ich życia - powiedział, komentując decyzję IPN o zbadaniu, dlaczego Wojciech Jaruzelski nie może stanąć przed sądem, a może wyjść na przyjęcie i wygłosić 40-minutowe przemówienie.
Według Gowina porównanie między nazizmem a komunizmem jest uprawnione, ponieważ "jest pełna symetria między nazizmem a komunizmem".
Sąd uznał sprawców stanu wojennego za związek przestępczy, ale z tego wyroku wyłączony był generał Jaruzelski, bo jego sprawę traktowano osobno właśnie ze względu na stan zdrowia - uważa Gowin dodając, że to "porażka wymiaru sprawiedliwości.
Gowin stwierdził też, że w przypadku Jaruzelskiego chodzi o odpowiedzialność karną, a nie polityczną. Dlatego nie zdecydowano o postawieniu Jaruzelskiego przed Trybunałem Stanu. - Za tłumienie protestów robotniczych na Wybrzeżu, za stan wojenny powinien stanąć dokładnie przed sądem, nie przed Trybunałem – argumentował.
Jego zdaniem generał powinien zostać choć symbolicznie osądzony, choć nie chciałby, żeby trafił do celi. Dodał, że biografia Jaruzelskiego jest "naganna". - W najgorszym okresie stalinowskim współpracował z informacją wojskową. Wtedy donosy na kolegów kończyły się bardzo często kulką w potylicę. Potem był odpowiedzialny za czystki antysemickie w armii i poprowadził polskie wojska na Czechosłowację. To, że dzisiaj on jest przedstawiany jako bohater, jako prawdziwy patriota, to jest pomieszanie podstawowych pojęć moralnych - mówił.
Komentarze (77)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeuwaza sie za katolika
Share on email Share on facebook Share on twitter More Sharing Services
Wtorek, 9 lipca 2013 (02:05)
Posłowie intensyfikują prace nad projektem ustawy umożliwiającej przedstawicielom obcej władzy uczestnictwo w kontrolnych postępowaniach podatkowych prowadzonych przez polskie organa kontroli skarbowej.
Sejm podczas rozpoczynającego się jutro posiedzenia wysłucha również informacji premiera w sprawie sytuacji finansowej systemu ubezpieczeń społecznych. Sprawozdanie z działalności za ubiegły rok złoży w Sejmie rzecznik praw obywatelskich. Posłowie mogą także zagłosować za wyborem rzecznika praw dziecka na nową kadencję.
Zapowiedziana przez rząd na okres wakacyjny dyskusja w sprawie przejęcia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych aktywów z otwartych funduszy emerytalnych trafi także na sejmową salę. We wstępnym porządku posiedzenia Sejmu przewidziano informację szefa rządu na temat sytuacji systemu ubezpieczeń społecznych.
Ma dotyczyć m.in. efektywności działania otwartych funduszy emerytalnych, zabezpieczenia wypłaty bieżących świadczeń emerytalnych i rentowych oraz przewidywanej wysokości emerytury wypłacanej z I i II filara ubezpieczeniowego. Premier Donald Tusk zapowiadał, że podczas ostatniego posiedzenia rządu w sierpniu Rada Ministrów przyjmie jeden z zarekomendowanych przez ministerstwa: Finansów oraz Pracy i Polityki Społecznej wariantów mających ułatwić przejęcie aktywów zgromadzonych w OFE przez ZUS, po czym odpowiednie projekty ustaw w tej sprawie zostaną skierowane do Sejmu.
Sejm zajmie się także projektem uchwały zgłoszonej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie uczczenia pamięci ofiar mordu profesorów uczelni lwowskich w lipcu 1941 r., dokonanego po wkroczeniu niemieckich wojsk do Lwowa. „W wyniku przeprowadzonych na terenie Lwowa akcji policji bezpieczeństwa aresztowani i straceni zostali profesorowie, ich rodziny, jak również osoby, które przebywały w tym czasie w ich domach.
Celem okupanta niemieckiego było zniszczenie polskości na tych ziemiach. Jedną z kluczowych metod realizacji tego celu było wymordowanie polskiej inteligencji” – czytamy w projekcie uchwały. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała Sejmowi przyjęcie uchwały.
Jak sprawili się rzecznicy
Porządek obrad najbliższego posiedzenia może zostać uzupełniony o punkt poświęcony powołaniu rzecznika praw dziecka. 5-letnia kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upływa 25 lipca. Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek o powołanie Michalaka na kolejną kadencję. Został on przekazany do rozpatrzenia przez sejmowe komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie wysłuchają również informacji rzecznika praw obywatelskich o działalności RPO w 2012 r. oraz o stanie przestrzegania wolności, praw człowieka i obywatela.
Z kolei minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przedstawi sprawozdanie z realizacji w ubiegłym roku zadań wynikających z wieloletniego programu ochrony brzegów morskich. Z informacji przygotowanej przez resort wynika, że w ubiegłym roku w ramach realizacji programu urzędy morskie wydały np. na budowę bądź przebudowę opasek brzegowych 78 proc. zaplanowanych w ubiegłorocznym budżecie państwa środków. Niewykorzystane – ponad 15 milionów złotych – zostały zwrócone do budżetu państwa.
Kontrole jednoczesne
Już w tym tygodniu Sejm może zakończyć prace nad przyjętym przez rząd na początku maja br. projektem nowelizacji ordynacji podatkowej i zmiany ustawy o kontroli skarbowej. Zmiana przepisów odbywa się w ramach dostosowywania polskich przepisów do unijnej dyrektywy.
W uzasadnieniu projektu ujęto, iż jego celem jest wprowadzenie bardziej precyzyjnych zasad współpracy administracji podatkowych państw członkowskich Unii Europejskiej w celu usprawnienia skuteczności wymiany informacji. Projektowane przepisy wprowadzą m.in. możliwość przebywania przedstawicieli obcej władzy w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej oraz dopuszczenie ich – na podstawie porozumień zawieranych przez ministra finansów – do postępowań podatkowych i kontrolnych.
Przepisy mają pozwolić ministrowi finansów na uzgadnianie z obcymi władzami przeprowadzania kontroli jednoczesnych. Wszczęcie i prowadzenie takich kontroli nie będzie wymagać zawierania porozumień przez zainteresowane strony.
Wystarczyć mają jedynie uzgodnienia i podjęcie decyzji o przystąpieniu do konkretnej kontroli. Podczas pierwszego czytania projektu ustawy, przed miesiącem, wiceminister finansów Maciej Grabowski przekonywał, że urzędnicy obcych państw będą korzystać wyłącznie z informacji zawartych w aktach sprawy, w urzędzie, w obecności urzędnika skarbowego. Rząd projektuje, że nowe przepisy w tym zakresie wejdą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Komisja energetyczna
W programie obrad Sejmu znalazł się także punkt poświęcony projektowi Solidarnej Polski w sprawie nowelizacji kodeksu wyborczego. Ugrupowanie postuluje wprowadzenie bezpośredniego wyboru starosty i marszałka województwa, co miałoby gwarantować zwiększenie procesu demokratyzacji samorządu, a wybrany w ten sposób urzędnik zyskiwałby większą legitymację społeczną w zakresie sprawowanej funkcji.
Posłowie zajmą się także propozycją Prawa i Sprawiedliwości zakładającą powołanie nowej komisji sejmowej – Komisji Energii, Surowców Energetycznych i Bezpieczeństwa Energetycznego. Posłowie PiS argumentują, że za powołaniem komisji przemawia waga problematyki bezpieczeństwa energetycznego w polityce państwowej, a dodatkowo potrzeba integracji w jednym miejscu wszelkich projektów ustaw dotyczących zagadnień z zakresu szeroko pojętej energetyki – w sytuacji dotychczasowego rozproszenia tej tematyki między różnymi działami administracji i ministerstwami.
Artur Kowalski
Rząd Tuska sprowadził na Polskę nieszczęścia związane z pakietem klimatycznym, a teraz cynicznie przerzuca winę na PiS.
1. W marcu 2007 r. Rada Europejska zatwierdziła jako cel Unii Europejskiej trzydziestoprocentową redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2020 r., pod warunkiem zobowiązania się przez inne kraje rozwinięte do porównywalnego obniżenia emisji oraz przez bardziej zaawansowane gospodarczo kraje rozwijające się do wniesienia wkładu odpowiedniego do ich możliwości i zakresu odpowiedzialności. Rada przyjęła również osobne mocne zobowiązanie do obniżenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 20% do 2020 r. niezależnie od wszelkich porozumień międzynarodowych. Rada Europejska potwierdziła także, że w dłuższej perspektywie, tj. do 2050 r., kraje rozwinięte powinny wspólnie ograniczyć swoje emisje o 60-80% w stosunku do poziomu z 1990 r.
Powyższy fragment pochodzi z uzasadnienia projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady COM 2008/16, wersja ostateczna z 23 stycznia 2008 r.
2. Zwracam uwagę – marzec 2007 rok, w Polsce rządy Prawa i Sprawiedliwości. Owszem, Polska popiera pakiet klimatyczny... ale poziom redukcji emisji liczy się od 1990 roku!
Co to znaczy w praktyce? To, że obowiązek 20-procentowej emisji dwutlenku węgla Polska ma już za sobą. W latach 1990-2005 r., dzięki między innymi reformom Balcerowicza i upadkowi wielu dziedzin polskiej gospodarki, emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszyła się o około 30 procent. Pakiet klimatyczny był dla nas bezpieczny, ba – korzystny nawet!
3. Problem zaczął się w styczniu 2008 roku, kiedy to Komisja Europejska przedstawiła nowy pakiet klimatyczny. I tam dopiero, w styczniu 2008 roku, pojawił się rok 2005 jako rok bazowy obliczania redukcji emisji dwutlenku węgla. I taki właśnie, zmieniony pakiet, w grudniu 2008 roku zaklepał ostatecznie rząd Donalda Tuska. Cały „krwawy” wysiłek z lat 1990-2005 w przypadku Polski trafił szlag. Musimy od nowa rozpoczynać redukcję dwutlenku węgla, musimy kupować nowe technologie lub kupować prawa do emisji. Zamiast roli beneficjentów pakietu klimatycznego, stajemy się jego ofiarami. Wyłącznie za sprawą rządów Tuska!
4. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że pakiet klimatyczny, w jego najgorszej wersji, to wyłączna „zasługa” rządów PO-PSL. Prawo i Sprawiedliwość nie ma z tym nic wspólnego. Popieraliśmy pakiet klimatyczny, ale w wersji bezpiecznej i korzystnej dla Polski, z rokiem bazowym 1990. To Platforma, to rząd Donalda Tuska, zgadzając się na rok bazowy 2005, zacisnął pętlę na szyi polskiej gospodarki.
5. Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości wobec tego zmienionego na niekorzyść Polski pakietu klimatycznego najlepiej wyraził obecny senator Prawa i Sprawiedliwości, a wówczas eurodeputowany Bogdan Pęk, który 17 grudnia 2008 roku w Parlamencie Europejskim powiedział tak: „...jest to jedno z największych oszustw w historii ludzkości. Absurdalna decyzja oparta na całkowicie sfałszowanych danych, niemająca racjonalnych podstaw naukowych...”
Skutki „jednego z największych oszustw w historii ludzkości” sprowadził na Polskę Donald Tusk. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie miał z tymi skutkami nic wspólnego...
PS. Po podpisaniu przez Tuska pakietu klimatycznego w wersji grudzień 2008, na posiedzeniu Klubu Polskiego w Strasburgu, podczas grudniowej sesji w 2008 roku, doszło do ostrej konfrontacji. Krytyczny wobec pakietu europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk stoczył ostry spór z eurodeputowanym PO Jerzym Buzkiem. Kuźmiuk obnażył hipokryzję PO i starcie z Buzkiem wygrał przez przez nokaut.
Janusz Wojciechowski
Share on email Share on facebook Share on twitter More Sharing Services
Wtorek, 9 lipca 2013 (02:05)
Posłowie intensyfikują prace nad projektem ustawy umożliwiającej przedstawicielom obcej władzy uczestnictwo w kontrolnych postępowaniach podatkowych prowadzonych przez polskie organa kontroli skarbowej.
Sejm podczas rozpoczynającego się jutro posiedzenia wysłucha również informacji premiera w sprawie sytuacji finansowej systemu ubezpieczeń społecznych. Sprawozdanie z działalności za ubiegły rok złoży w Sejmie rzecznik praw obywatelskich. Posłowie mogą także zagłosować za wyborem rzecznika praw dziecka na nową kadencję.
Zapowiedziana przez rząd na okres wakacyjny dyskusja w sprawie przejęcia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych aktywów z otwartych funduszy emerytalnych trafi także na sejmową salę. We wstępnym porządku posiedzenia Sejmu przewidziano informację szefa rządu na temat sytuacji systemu ubezpieczeń społecznych.
Ma dotyczyć m.in. efektywności działania otwartych funduszy emerytalnych, zabezpieczenia wypłaty bieżących świadczeń emerytalnych i rentowych oraz przewidywanej wysokości emerytury wypłacanej z I i II filara ubezpieczeniowego. Premier Donald Tusk zapowiadał, że podczas ostatniego posiedzenia rządu w sierpniu Rada Ministrów przyjmie jeden z zarekomendowanych przez ministerstwa: Finansów oraz Pracy i Polityki Społecznej wariantów mających ułatwić przejęcie aktywów zgromadzonych w OFE przez ZUS, po czym odpowiednie projekty ustaw w tej sprawie zostaną skierowane do Sejmu.
Sejm zajmie się także projektem uchwały zgłoszonej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie uczczenia pamięci ofiar mordu profesorów uczelni lwowskich w lipcu 1941 r., dokonanego po wkroczeniu niemieckich wojsk do Lwowa. „W wyniku przeprowadzonych na terenie Lwowa akcji policji bezpieczeństwa aresztowani i straceni zostali profesorowie, ich rodziny, jak również osoby, które przebywały w tym czasie w ich domach.
Celem okupanta niemieckiego było zniszczenie polskości na tych ziemiach. Jedną z kluczowych metod realizacji tego celu było wymordowanie polskiej inteligencji” – czytamy w projekcie uchwały. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała Sejmowi przyjęcie uchwały.
Jak sprawili się rzecznicy
Porządek obrad najbliższego posiedzenia może zostać uzupełniony o punkt poświęcony powołaniu rzecznika praw dziecka. 5-letnia kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upływa 25 lipca. Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek o powołanie Michalaka na kolejną kadencję. Został on przekazany do rozpatrzenia przez sejmowe komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie wysłuchają również informacji rzecznika praw obywatelskich o działalności RPO w 2012 r. oraz o stanie przestrzegania wolności, praw człowieka i obywatela.
Z kolei minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przedstawi sprawozdanie z realizacji w ubiegłym roku zadań wynikających z wieloletniego programu ochrony brzegów morskich. Z informacji przygotowanej przez resort wynika, że w ubiegłym roku w ramach realizacji programu urzędy morskie wydały np. na budowę bądź przebudowę opasek brzegowych 78 proc. zaplanowanych w ubiegłorocznym budżecie państwa środków. Niewykorzystane – ponad 15 milionów złotych – zostały zwrócone do budżetu państwa.
Kontrole jednoczesne
Już w tym tygodniu Sejm może zakończyć prace nad przyjętym przez rząd na początku maja br. projektem nowelizacji ordynacji podatkowej i zmiany ustawy o kontroli skarbowej. Zmiana przepisów odbywa się w ramach dostosowywania polskich przepisów do unijnej dyrektywy.
W uzasadnieniu projektu ujęto, iż jego celem jest wprowadzenie bardziej precyzyjnych zasad współpracy administracji podatkowych państw członkowskich Unii Europejskiej w celu usprawnienia skuteczności wymiany informacji. Projektowane przepisy wprowadzą m.in. możliwość przebywania przedstawicieli obcej władzy w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej oraz dopuszczenie ich – na podstawie porozumień zawieranych przez ministra finansów – do postępowań podatkowych i kontrolnych.
Przepisy mają pozwolić ministrowi finansów na uzgadnianie z obcymi władzami przeprowadzania kontroli jednoczesnych. Wszczęcie i prowadzenie takich kontroli nie będzie wymagać zawierania porozumień przez zainteresowane strony.
Wystarczyć mają jedynie uzgodnienia i podjęcie decyzji o przystąpieniu do konkretnej kontroli. Podczas pierwszego czytania projektu ustawy, przed miesiącem, wiceminister finansów Maciej Grabowski przekonywał, że urzędnicy obcych państw będą korzystać wyłącznie z informacji zawartych w aktach sprawy, w urzędzie, w obecności urzędnika skarbowego. Rząd projektuje, że nowe przepisy w tym zakresie wejdą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Komisja energetyczna
W programie obrad Sejmu znalazł się także punkt poświęcony projektowi Solidarnej Polski w sprawie nowelizacji kodeksu wyborczego. Ugrupowanie postuluje wprowadzenie bezpośredniego wyboru starosty i marszałka województwa, co miałoby gwarantować zwiększenie procesu demokratyzacji samorządu, a wybrany w ten sposób urzędnik zyskiwałby większą legitymację społeczną w zakresie sprawowanej funkcji.
Posłowie zajmą się także propozycją Prawa i Sprawiedliwości zakładającą powołanie nowej komisji sejmowej – Komisji Energii, Surowców Energetycznych i Bezpieczeństwa Energetycznego. Posłowie PiS argumentują, że za powołaniem komisji przemawia waga problematyki bezpieczeństwa energetycznego w polityce państwowej, a dodatkowo potrzeba integracji w jednym miejscu wszelkich projektów ustaw dotyczących zagadnień z zakresu szeroko pojętej energetyki – w sytuacji dotychczasowego rozproszenia tej tematyki między różnymi działami administracji i ministerstwami.
Artur Kowalski