Szef Klubu Parlamentarnego Mariusz Błaszczak skrytykował w związku z tym "polską dyplomację kierowaną przez Radosława Sikorskiego" i zarzucił jej słabość. Podkreślił, że zadaniem dyplomacji jest wyjaśnienie tego nieporozumienia stronie izraelskiej.

Reklama

W piątek Sejm odrzucił projekt ustawy umożliwiający ubój rytualny w Polsce.

MSZ Izraela uznał to za jawny zamach na religijną tradycję narodu żydowskiego i zaapelował do Sejmu by zrewidował swoje stanowisko.

Szef Klubu Parlamenternego PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska gwarantuje wspólnotom żydowskiej i muzułmańskiej wypełnianie ich praktyk religijnych.

Dodał, że żyjemy w 21. wieku i wspólnoty żydowska i muzułmańska mogą zapewnić na własne potrzeby odpowiednie pożywienie, bo przecież chodzi tu o spożywanie mięsa pochodzącego z uboju rytualnego a nie o samo dokonywanie takiego uboju.

Szef Klubu PiS dodał, że jeżeli polski MSZ będzie milczał zamiast sprawę wyjaśnić, to za chwilę pojawi się kolejny kłamliwy stereotyp na temat naszego kraju.

Według Mariusza Błaszczaka izraelski MSZ nie wydawał podobnych deklaracji kiedy cztery inne europejskie państwa wprowadziły u siebie zakaz uboju rytualnego.