Za odrzuceniem wniosku jest PO. Referendum popiera PiS, Twój Ruch, SLD i Solidarna Polska. Koalicyjny PSL nie zadeklarował na razie, jak zachowa się podczas głosowania, które odbędzie się najpewniej za dwa tygodnie, na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Reklama

Minister edukacji broniła 6-latków w szkole. Krystyna Szumilas mówiła w Sejmie, że 75 procent uczniów w Europie rozpoczyna edukację w wieku 6 lat. Broniła między innymi gimnazjów, które zostały wprowadzone w 1999 roku. Jej zdaniem, dzięki temu nasi uczniowie mają wyniki powyżej średniej europejskiej.

Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości wyraził nadzieję, że Sejm zgodzi się na referendum. Jednocześnie, według posła, rozdzielenie debaty i głosowania w tej sprawie to dowód na prowadzenie przez PO gry politycznej. Jest to też zła i arogancka decyzja, świadcząca o tym, że PO nie ma w tej sprawie czystych intencji - mówił Kłosowski. Stwierdził, że jest to też lekceważenie tych, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum.

Za referendum, ale i za 6-latkami jest Twój Ruch. Poseł Piotr Bauć mówił, że szkoły są nieprzygotowane do reformy, ale sama jej idea jest dobra.

Reklama

Poseł Zbigniew Włodkowski z PSL zapowiedział, że jego klub przez najbliższe dwa tygodnie będzie rozważał argumenty za i przeciw referendum. Dopiero wtedy ludowcy podejmą decyzję o głosowaniu. Według inicjatorów referendum, część posłów PSL chce poprzeć plebiscyt.

Z kolei poseł Artur Ostrowski z SLD również mówił, że 6-latkowie mogą iść do szkół, ale problemem jest przygotowanie placówek. Podkreślił, że w przyszłym roku minie 6 lat od wprowadzenia reformy, a wciąż resort edukacji wprowadza kolejne zmiany.

Krytycznie o działaniach resortu edukacji wyraziła się też Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. Mówiła, że 6-latkowie nie mają poczucia bezpieczeństwa w nieprzystosowanych do przyjmowania ich szkołach.

Pod wnioskiem o referendum zebrano prawie milion podpisów. Trafiły one do Sejmu 12 czerwca. Organizatorzy akcji zaproponowali pięć pytań do referendum. Obywatele mieliby odpowiedzieć, czy są za przymusem szkolnym dla sześciolatków, obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków, przywróceniem pełnego kursu historii i innych przedmiotów w liceum ogólnokształcącym, przywróceniem systemu "8 lat podstawówki, 4 lata szkoły średniej" oraz czy są za powstrzymaniem procesu likwidacji szkół publicznych.