Reklama

Jesteśmy sąsiadami, wiec kontaktów zerwać nie można, będziemy je utrzymywać w wymiarze gospodarczym - dodał dodał przyszły minister spraw zagranicznych w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Zdaniem Waszczykowskiego klucze do poprawy stosunków są w Moskwie.

Klucze do jakiejkolwiek poprawy relacji Rosji z Polską i całym regionem europejskim są w Moskwie. To Rosja rozpoczęła wojnę z Gruzją, Ukrainą, a teraz prowadzi trzecią w Syrii. To Rosja pogorszyła relacje łamiąc prawo. Rosja jest rywalem geopolitycznym całego świata zachodniego - ocenił polityk.

Witold Waszczykowski odniósł się także do faktu, iż wrak tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku, wciąż jest w rękach Rosjan.

Nie rozumiemy przesłanek przetrzymywania wraku Tupolewa przez Rosjan oraz przeciągania śledztwa. Wrak z determinacją jest przetrzymywany, mimo że nic wokół niego się nie dzieje. Trzeba to śledztwo umiędzynarodowić i zrobić jego audyt. Będziemy skarżyć je do Strasburga za przewlekłość i do trybunałów arbitrażowych za przetrzymywanie naszego mienia, by uzyskać wyrok nakazujący nam jego zwrot - stwierdził przyszły szef MSZ.