Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że zgodnie z projektem PiS, w ramach krajowych kryteriów przyjmowania uchodźców, szczególną ochroną powinny być objęte grupy najbardziej narażone na wojenne represje, takie jak rodziny z dziećmi, kobiety i mniejszości religijne. Zaznaczył, że dotyczy to wyłącznie uchodźców, a nie migrantów czy imigrantów ekonomicznych.

Reklama

W projekcie PiS, Sejm wyraża też zdecydowane poparcie dla niesienia i finansowania pomocy humanitarnej w miejscach objętych konfliktem zbrojnym i w krajach sąsiadujących.
Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział IAR, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości opowiedzą się za dalszymi pracami nad złożonym wcześniej projektem uchwały autorstwa Klubu Kukiz'15.

Jego zdaniem, w tym projekcie brak precyzji i kilku elementów, by uchwała była pełna, na przykład rozróżnienia między imigrantami i uchodźcami.

Poseł Szynkowski vel Sęk zapewnił, że kwestia imigrantów nie jest dla PiS instrumentem w politycznej rywalizacji, choć jego zdaniem momentami takie pokusy występują po stronie niektórych członków klubu Kukiz'15. - Gdybyśmy chcieli konkurować, to przegłosowalibyśmy po prostu naszą uchwałę - powiedział poseł PiS.

Zgodnie z przyjętymi już przez Polskę zobowiązaniami Polska ma przyjąć około 7 tysięcy uchodźców, głównie z Syrii.