Poseł PO Cezary Tomczyk podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że w kwestiach bezpieczeństwa wewnętrznego liczą się spokój, współpraca i rozsądek. Niestety rząd PiS ofiarowuje nam zupełnie co innego - chaos, brak profesjonalizmu i karuzelę stanowisk - ocenił.

Reklama

W tym kontekście przypomniał m.in. że wciąż nie został powołany Komendant Główny Policji. Obecnie obowiązki szefa KGP pełni mł. insp. Andrzej Szymczyk. Poprzedni komendant, insp. Zbigniew Maj podał się do dymisji w lutym po tym, gdy media ujawniły, że jego nazwisko pojawia się w śledztwie w sprawie korupcji, które prowadzi prokuratura w Łodzi. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział w środę wieczorem w Polsat News, że kandydata na szefa KGP przedstawi po świętach wielkanocnych.

Tomczyk mówił też o sytuacji wokół BOR. Biuro Ochrony Rządu jest w sytuacji, kiedy wiceminister (SWiA) Jarosław Zieliński mówi, że być BOR będzie wkrótce zlikwidowane. Biuro Ochrony Rządu jest też w sytuacji, w której nie może sobie poradzić z prezydencką oponą, a za chwilę będzie musiało chronić Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO - stwierdził poseł Platformy.

Pod adresem szefa MON Antoniego Macierewicza Tomczyk mówił, że zamiast zajmować się bezpieczeństwem Polek i Polaków, zajmuje się kolejnymi teoriami dotyczącymi katastrofy smoleńskiej.

Inny polityk PO Andrzej Halicki wyraził pogląd, że w obliczu wtorkowych zamachów terrorystycznych w Brukseli Polska potrzebuje współpracy międzynarodowej. Nasze bezpieczeństwo było budowane zawsze w oparciu o tę konstrukcję bycia ważnym ogniwem czy to NATO, czy Unii Europejskiej. Dlatego bardzo niepokoi nas to, że (...) w słowach, które wypowiadane są na zewnątrz, nasi partnerzy mogą czuć niepokój, czy Polska jest dalej partnerem, na którego mogą liczyć - powiedział wiceszef klubu PO.

Jako szczególnie niepokojące polityk ocenił środowe słowa premier Beaty Szydło, że obecnie nie widzi możliwości przyjęcia 7 tys. uchodźców, którzy mają trafić do Polski w ramach uzgodnień wewnątrz UE z września zeszłego roku. Nie można jednego dnia mówić o solidaryzmie, a drugiego dnia - zaprzeczać tym słowom i mówić z egoistycznej pozycji, że to nie są nasze problemy - podkreślił wiceszef klubu PO.

Nie zbudujemy naszego bezpieczeństwa tylko i wyłącznie w oparciu o bliskie sojusze i ograniczone sojusze regionalne. W związku z tym deklarujemy, jako PO, dialog i współpracę w obszarze bezpieczeństwa. Jesteśmy gotowi rozmawiać także na tematy związane z ustawowymi rozwiązaniami, ale kluczem jest sprawne funkcjonowanie państwa i instytucji w tym zakresie - oświadczył Halicki.

Reklama

Jak dodał, Polska nie zbuduje lepszej reputacji za pomocą PR-u. To nie agencja reklamowa zbuduje wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej, ale faktyczne działanie rządu - podkreślił polityk PO.

O tym, że rząd Beaty Szydło poszukuje międzynarodowej agencji PR napisał na swoim blogu Henry Foy, korespondent "Financial Timesa" w Polsce. Agencja - jak to ujął - ma pomóc ocalić reputację europejskiego rządu, oskarżanego o łamanie konstytucji, podważanie zasad demokracji i odstraszanie zagranicznych inwestorów.

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek nazwała zarzuty PO "absurdem". Jej zdaniem w żaden sposób bezpieczeństwo Polaków nie jest zagrożone. Jak mówiła, sytuacja, w której obowiązki szefa KGP pełni obecnie dotychczasowy zastępca, jest przewidziana prawem i nie jest niczym nadzwyczajnym. W najbliższym czasie komendant główny zostanie powołany i będzie to policjant, a nie cywil - zaznaczyła.

Mazurek określiła jako "nonsens" oskarżenia jakoby to działania PiS podważały pozycję międzynarodową Polski i zagrażały bezpieczeństwu. Niebezpieczeństwem dla wizerunku Polski jest to, co wyprawia Platforma Obywatelska na arenie międzynarodowej - mówiła rzecznik klubu PiS.

Każda decyzja premier Szydło, w tym ta dotycząca tego, że nie będziemy przyjmować imigrantów w kontekście tego, co się stało w Brukseli, jest decyzją słuszną - oświadczyła Mazurek. Według niej, to właśnie ta decyzja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polakom. Nie powinniśmy dziwić się tej decyzji, gdy widzimy, że nawet Bruksela - serce Europy - nie była w stanie zaradzić atakom terrorystycznym - powiedziała Mazurek.