Mam dla państwa dobrą wiadomość, rozpoczął się dialog polityczny, tak bardzo Polsce potrzebny, będzie kontynuowany, oczywiście nie mogę z góry rozstrzygać, jaki będzie jego wynik, ale rozmawialiśmy nie na takich zasadach, jakie państwo mogą często zobaczyć na sali sejmowej. Była to rozmowa, a nie wojna - powiedział Kaczyński w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

Reklama

Jak ocenił, jest to bardzo znaczący postęp. Oczywiście są różnice zdań, ale przynajmniej, jeśli chodzi o kwestie związane z polskim interesem narodowym, rozumianym jako interes wobec innych podmiotów życia międzynarodowego, to zgodziliśmy się, że powinniśmy działać tak, aby (ten) interes nie był w żaden sposób naruszany - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński zapowiedział też, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.

Jeśli chodzi o sprawę Trybunału to propozycje rozwiązania tego problemu będą przedstawione w ciągu najbliższych tygodni. Przynajmniej te formacje polityczne, które chcą coś zaproponować, będą mogły swoje propozycje przedstawić - powiedział prezes PiS.

Dodał, że nie wszyscy podczas spotkania byli zgodni co do potrzeby zmiany konstytucji.

Kaczyński przypomniał, że rozpoczął prace zespół ekspertów powołany przez marszałka Sejmu, który ma przeanalizować sytuację wokół TK i opinię Komisji Weneckiej. Jak zaznaczył, ma on ocenić i przygotować sposób implementacji do polskiego systemu prawnego zaleceń Komisji Weneckiej dot. TK.

Prezes PiS zaznaczył, że będzie uwzględniony "aspekt suwerennościowy". Bo były zewnętrzne naciski, w moim przekonaniu często nieuprawnione, niemające podstaw w prawie międzynarodowym - ocenił. Dodał, że konkluzje pracy zespołu będą przedstawione Sejmowi.

Reklama

Z całą pewnością przyjdzie taki moment, nie potrafię powiedzieć kiedy, ale to nie jest sprawa bardzo odległego czasu, kiedy Sejm podejmie prace nad nową ustawą (o TK). Ta ustawa grudniowa będzie zmieniona. Czyli jest rozwiązanie, które traktujemy jako kompromisowe i przychylenie się do wniosków Komisji Weneckiej - podkreślił Kaczyński.

Dodał, że Komisja Wenecka nie ma uprawnień w świetle prawa międzynarodowego, lecz ma charakter opiniodawczy. Ponieważ sami ją wezwaliśmy, wobec tego trzeba potraktować to, co nam przedstawiła, poważnie, niezależnie od tego, na ile się z tym zgadzamy, a na ile nie - podkreślił.

Kaczyński poinformował, że czwartkowa rozmowa liderów partii dotyczyła nie tylko sytuacji wokół TK, ale też "kwestii sposobu uprawiania polityki", "agresji w polityce", Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie.

Bardzo poważną kwestią jest sprawa bezpieczeństwa Polaków i to zarówno rozumianego obiektywnie, jak i subiektywnie. Ważne jest to, żeby Polacy mieli poczucie bezpieczeństwa. Sądzę, że mimo różnicy zdań jakiś krok, żeby poczucie bezpieczeństwa zostało umocnione, został uczyniony - powiedział Kaczyński.

W czwartek w Sejmie odbyło się spotkanie liderów ośmiu partii, zaproszonych przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce".