- Kolejnym etapem po wyborach okręgowych jest konstytuowanie się prezydiów zarządów okręgowych. Głównym zadaniem zarządów będzie przeprowadzenie od stycznia zjazdów i wyborów na poziomie gmin i powiatów. Natomiast od 1 stycznia prezes PiS będzie wręczał powołania 16 posłom pierwszej kadencji z zakresem obowiązków przygotowania partii do wyborów samorządowych - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu, szef Komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński.
Zadaniem 16 posłów będzie m.in. powołanie koordynatorów okręgowych. Koordynatorami mają być też posłowie, którzy po raz pierwszy zasiadają w Sejmie.
- Każdy z koordynatorów wojewódzkich, w zależności od specyfiki województwa dostanie powołanie z kartą zadania. Wszystko będzie dokładne opisane. Będą to realne pełnomocnictwa i władza - powiedział szef komitetu wykonawczego.
PAP zapytała Brudzińskiego czy takie rozwiązanie nie będzie powodowało konfliktu pomiędzy szefami okręgów, a koordynatorami.
- Nie będzie konfliktu, bo wszystko będzie szczegółowo opisane i ma być współpraca. Jeżeli pojawi się konflikt, to ma się przerodzić we współpracę. Brak współpracy będzie miał swoje skutki - zapowiedział.
Podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS we wrześniu w Jachrance była mowa o powołaniu 16 koordynatorów, po jednym w każdym województwie. Jak zapowiadano będą to przede wszystkim młode twarze PiS, które po raz pierwszy lub drugi zasiadają w parlamencie.
Mają oni bezpośrednio podlegać prezesowi PiS oraz szefowi komitetu wykonawczego Joachimowi Brudzińskiemu. Koordynatorzy mają m.in. przedstawiać potencjalnych kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów, wójtów w wyborach samorządowych w 2018 r.
Przez ostatnie dwa weekendy odbywały się wybory szefów okręgów PiS.
tgo/ par/