Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Duda. Według niego Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego. Prezydent chce, by referendum odbyło się 11 listopada 2018 r.

Reklama

Konferencja organizowana przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" pod hasłem "Konstytucja dla obywateli nie dla elit" ma zainaugurować debatę na temat zmian konstytucji. W konferencji 25 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej wezmą udział także szef Solidarności Piotr Duda, jej były przewodniczący Marian Krzaklewski, eksperci prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Jan Wojtyła i prof. Uniwersytetu Gdańskiego Jakub Stelina.

Jak zapowiada Solidarność, obecni będą także przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji społecznych biorących wcześniej udział w tzw. Platformie Oburzonych, część liderów opozycji parlamentarnej, przedstawiciele rządu i Kancelarii Prezydenta oraz liczna reprezentacja Związku, w tym członkowie Komisji Krajowej.

To będzie faktyczny początek dyskusji o zmianach w konstytucji zainicjowanych przez prezydenta Dudę - powiedział PAP rzecznik prasowy Komisji Krajowej Marek Lewandowski. Jak podkreślił, hasło debaty nawiązuje do przygotowanego przez Solidarność w 1994 r. obywatelskiego projektu konstytucji.

Z kolei cytowany w informacji prasowej szef Związku Piotr Duda zaznaczył, że tamten obywatelski projekt konstytucji, który powstał pod kierunkiem przewodniczącego Mariana Krzaklewskiego, to "dobry punkt wyjścia do dyskusji o zmianach". "Obecną napisały elity dla elit. Mętną, nieprecyzyjną, pozwalającą na wiele, często sprzecznych interpretacji" - dodał Duda.

Konferencja rozpocznie się 25 sierpnia o godz. 11.00. Jak podaje NSZZ "Solidarność", w pierwszej części konferencji wystąpi szef Solidarności Piotr Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz prezydent Andrzej Duda. W drugiej części odbędzie się panel dyskusyjny "Konstytucja dla obywateli nie dla elit", który poprowadzi prof. Jakub Stelina.

Reklama

Obywatelski projekt konstytucji został przygotowany w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych.

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.; 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących; 45,89 proc. było przeciw, frekwencja wyniosła 42,86 proc. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r.