Prof. Andrzej Zybertowicz powiedział, że w (polsko-izraelskim) sporze "wyraźnie widać, że Izrael walczy o to, by zachować monopol na Holokaust".

Reklama

"Religia" Holokaustu stała się dla tego kraju symboliczną tarczą, za pomocą której Izrael stara się budować szczególną pozycję w wielu miejscach świata. Tarczą, która ma chronić Izrael przed wszelką krytyką. A teraz Izrael boi się, że Polska ustawą o IPN rozbije jego monopol na Holokaust? Na pewno widzi, że Polska postrzegana w światowej opinii publicznej jako kraj, który poniósł w efekcie II wojny światowej największe, w proporcji do zasobów, straty, mogłaby coś uszczknąć z tej symbolicznej potęgi Holokaustu. Izrael przecież nie chciałby, aby nasz kraj był traktowany w roli porównywalnej ofiary wojny - mówił w wywiadzie dla "Polska. The Times" Zybertowicz.

Jako twórca pojęcia "machiny bezpieczeństwa narracyjnego" wystawił na bardzo duże wyzwanie swoimi słowami - podkreślił Szczerski, który dodał także, że to, co z ustawą o IPN zrobił Andrzej Duda było racjonalne i odpowiedzialne.