List Krystyny Pawłowicz ws. reprywatyzacji. Posłanka wstawiła się za właścicielką kamienicy, a przeciw lokatorowi

| Aktualizacja:

Nie stosowałem siły fizycznej wobec lokatorów, nie wyzywałem ich; nikogo nie pobiłem w kamienicy; to są pomówienia - zeznał przed komisją weryfikacyjną Piotr Wierzbicki, mąż obecnej właścicielki kamienicy przy ul. Lutosławskiego 9. Przy okazji na światło dziennie wyszły dokumenty z zeszłego roku, które pisała Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS.

wróć do artykułu
  • ~Anna
    (2018-02-18 21:19)
    Przecież to wszystko nie wina Bieruta, ani nawet nie wina przejmujących kamienice, tylko wybranych przez nas posłów - wszystkich od 4. czerwca 1989 roku po dziś dzień. A także senatorów i prezydentów. Przez cały okres PRLu państwo nie miało pieniędzy na remontowanie kamienic ani nawet na utrzymywanie ich w przyzwoitym stanie technicznym. Owszem, część odbudowało czy restaurowało po wojnie - nawet i do lat 70-tych, ale najczęściej kamienice to była ruina, bieda i nieszczęście. I również w roku 1989 nie zapowiadało się, by kiedykolwiek miało być z tym lepiej. W moim - dużym wojewódzkim - mieście kamienice się częściej chyba burzy niż restauruje. W centrum miasta straszą zamurowane bramy i zabite dyktą okna. Wymyślono jednak, że gdyby oddać kamienice - podobnie, jak fabryki etc. - w prywatne ręce, to może prywatny będzie bardziej o to dbał. Ktoś wpadł na pomysł, by oddać co się da, przedwojennym właścicielom i niech się oni martwią. Pomysł wygląda na taki rodem z przedszkola, ale wybrani przez Naród politycy zaczęli traktować go z pełną powagą. Jakoś żaden się nie zastanowił, co będzie z mieszkańcami tychże kamienic, jak już "przedwojenni właściciele" je przejmą. Chyba założyli, że ci "przedwojenni właściciele" będą działali charytatywnie utrzymując ubogich lokatorów w kamienicach pięknie odremontowanych i pobierając od nich czynsz, który nie umożliwi zwrócenia nawet kosztów tego remontu. Na problem niskiego - ustawowo - czynszu nawet w prywatnych nieruchomościach zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w 2000 roku. No to posłowie uchwalili jeszcze bardziej dla prywatnych właścicieli restrykcyjną ustawę o ochronie praw lokatorów (od tej pory kolejne rządy zastanawiają się, jak ten bubel zmodyfikować, by dało się jakoś po ludzku żyć - dla obu stron). I tak na przykład z kamienicą na Noakowskiego 16 stało się dokładnie to, co sobie wybrańcy Narodu wymyślili: oddało się "prywatnym właścicielom" ruderę i slums, a oni pięknie to odremontowali. Tylko - dodatkowo - nie chcieli przecież odziedziczyć dotychczasowych lokatorów, którzy po części do tego złego stanu technicznego budynku doprowadzili i którzy nie mogliby nawet płacić wysokiego czynszu. Dlaczego wybrańcy Narodu nie pomyśleli o tym wcześniej??? Przecież to logiczne było, że tak właśnie się stanie. W końcu za myślenie im płacimy. A nie za judzenie.
  • ~sic.
    (2018-02-16 18:22)
    List tego czegos jasno pokazuje jak dziala PiS. Wstystkie pisowskie komisje to kretactwa, i faryzeizm - Ta z sejmu nie powinna sie wogole wypowiadac ... nie ma moralnego prawa ...
  • ~gadojanka
    (2018-02-16 13:41)
    Pani poseł powinna w tej spawie milczeć
  • ~Rychu
    (2018-02-16 12:39)
    Lokatorzy oskarżali nowych właścicieli, że po przejęciu kamienicy próbowali podnieść czynsz. Mieszkania w tych kamienicach, tzw komunalne, stanowiły własność komunistycznego państwa i wysokość czynszu była symboliczna, poniżej faktycznych kosztów ich utrzymania. Dlatego wprowadzono państwowe dotacje aby pokryć niedobór pieniędzy. Dotacje te były sukcesywnie zmniejszane, wysokość czynszów praktycznie nie wzrastała, co powodowało dekapitalizację kamienic najlepiej widoczną po stanie ich elewacji. Czynsze w tych mieszkaniach był wielokrotnie mniejsze niż w mieszkaniach spółdzielni mieszkaniowych w których obowiązywało samofinansowanie. Wysokość czynszu proponowanego mieszkańcom przez nowych właścicieli tych kamienic była najczęściej na poziomie czynszów w mieszkaniach spółdzielczych lub nieco wyższa ze względu na koszty koniecznych remontów.
  • ~aaa
    (2018-02-16 11:09)
    Krycha przypomniala sobie ,ze jest p oslem.BOGATYM POMAGAC biednych JE BAC!!!
  • ~Glupie tlumaczenie Pani Pawlowicz
    (2018-02-16 09:18)
    Pani Pawlowicz radzilbym aby wreszcie przestal jazgotac i plesc golupoty ,Przekazala list Panu Ministrowi Jakiemu od Pani Wierzbickiej z dopiskiem i wyraznymi sugestiami ,Czyli Pani Pawlowicz zbadala sprawe ,przeprowadziola rozmowy zlokatorami i wyrazila swoj poglad / jesli tego nie zrobila to po co do list dolaczyla swoj jednostronny przekaz / Teraz mowi ,ze nie da sie wrobic w te sprawe . Po raz kolejny cos chlapnie ,potem GLUPIO sie tlumaczy !
  • ~xxxx
    (2018-02-16 08:44)
    O , nawet posłance Pawłowicz zdarzają się przebłyski uczciwości. To nowość
  • ~Psych
    (2018-02-16 07:27)
    Czyzby Krysia wracla z psychuszki ,czyli leczenie daje efekty.
  • ~internautka
    (2018-02-16 07:23)
    Cwani ,,właściciele"gdy wyczuli co się święci zaczęli listy pisać!
  • ~realista III
    (2018-02-16 06:24)
    Nie rozumiem tego oddawania kamienic. Była wojna, ludzie tracili wszystko, ale niektóre zwierzęta są równiejsze. Dlaczego jednym rodzinom rząd komunistyczny zabrał ziemię, dom, fabryki, dosłownie wszystko. A innym daje się teraz kamienicę w centrum Warszawy jakby nigdy nic? Ich wojna nie dotyczyła? Ich komuna nie dotyczyła? Jakieś święte krowy? Może trzeba oddać wszystkim po te 10-20%? Dlaczego jedni dostają 100% stanu sprzed wojny, a inni 0?
  • ~fakty
    (2018-02-16 02:49)
    Władze miejskie Jerozolimy zażądały od kościołów chrześcijańskich płacenia podatku od nieruchomości. Był to tradycyjny przywilej pochodzącego z epoki otomańskiej dotąd respektowany na ziemiach palestyńskich do 2017 r.
  • ~zszokowani
    (2018-02-15 21:34)
    co za warszawska PatOligia made in grunbaum, policja tam jest na usługach hanki grunbaum na przykład na pytanie posła z komisji co policja na to, jak lokatora wywleknoo po schodach do tego schorowanego, odpowiedź byłej lokatorki: to POlicja robiła, musial mieć ****** jakieś układy w policji albo urzędnicy hanki grunbaum mu pomagali wpływać na działania policji
  • ~cobra7777
    (2018-02-15 20:47)
    a za ile ta protekcja???
  • ~kkkk
    (2018-02-15 20:42)
    od 2010 roku w W-wie dzialy sie takie tragedie i przestepstwa,ludzie pozostawieni w rekach oprawcow---gdzie byla parlamentarna opozycja /poslowie na pensji sejmowej /, co robila opzycja dla tych ludzi
  • ~Zorro
    (2018-02-15 20:32)
    Qrcze a ja myślałem, że PIS to partia wodzowska gdzie każdy boi się pi RD nĄć a tu proszę każdy ma wolność wypowiedzi i myśli, pamietacie jak było za Tuska jak wywalałl gdy ktoś nie kumał intencji wred NEJ Me NDY najpierw dwóch tenorów, POtem Rokitę itd!
  • ~kpt.jajec
    (2018-02-15 19:54)
    Zabrać bogatym ,domiar dowalić. Odebrać kamienicę na podstawie dekretu Jakiego.
  • ~nerd
    (2018-02-15 19:54)
    A jak tam nasi faszyści, którzy bezkarnie organizują kolejne "święto" pod nosem bezradnej policji zarządzanej przez pisowskich kacyków?
  • ~m
    (2018-02-15 19:50)
    Cwaniara Wierzbicka nawet PAWLOWICZ urobila ,jakia ona biedna i poszkodowana,a poszkodowani to byli lokatorzy,ktorych oddano razem z pieknie odremontowana kamienica, za pieniadze napewno nie Wierzbickiej.
  • ~Roza Laksenburg
    (2018-02-15 19:42)
    a u nas znowu smog, kiedy rzad wezmie sie za odzskodowania od niemieckich koncernow srzedajacych nam zlom z manipilowanymi danymi czystosci spalin ? kiedy my przestaniemy byc niemieckim rynkiem wtornym ????
  • ~ZK Gru dziądz czeka na b. ufetową
    (2018-02-15 19:18)
    złodz. iejke DZIA ŁEK i KAMI ENIC w Warszawie! DO ŻYWOTNIO albo KAMI ENIOŁOMY i MIE RZEJA WIŚ LANA do przekopania :-) :-) :-)