Warszawska prokuratura okręgowa analizuje, czy mogło dojść do przestępstwa w związku z ujawnieniem treści notatki polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego br. Obecnie trwają czynności sprawdzające – poinformował PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński.
Czaputowicz pytany, czy sprawa notatki jest wyjaśniana w MSZ odpowiedział, że ona jest przede wszystkim wyjaśniana przez prokuraturę, bo przepisy nakazują zgłoszenie takiego przypadku do prokuratury.
Jest także postępowanie wewnętrzne, prowadzone przez Dyrektora Generalnego (Służby Zagranicznej) i pełnomocnika ds. dostępu informacji niejawnych - podkreślił szef dyplomacji. Myślę, że tutaj pewne wnioski będą wyciągnięte - zadeklarował minister.
Pytany, czy można obecnie stwierdzić, która kopia notatki wypłynęła szef MSZ podkreślił, że trzeba poczekać na ustalenia prokuratury.
W środę MSZ podało, że opisany w publikacji portalu Onet dokument o sygnaturze Z-99/2018 jest dokumentem niejawnym. Podkreślono, że resort podjął działania w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji określonego w art. 266 Kodeksu karnego. W czwartek MSZ skierowało zawiadomienie do warszawskiej prokuratury okręgowej.
Szef MSZ był także pytany o spotkanie ze specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu Thomasem Yazdgerdin. Czaputowicz i Yazdgerdi spotkali się w poniedziałek w Skopje przy okazji udziału w uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę wywiezienia ponad 7 tys. macedońskich Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.
Szef MSZ ocenił, że spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Jak dodał cieszy się, że razem z Yazdgerdin mógł uczestniczyć w uroczystości.
Zarówno USA jak i Polska przywiązują dużą wagę do upamiętnienia wydarzeń z okresu II wojny światowej - eksterminacji Żydów i Holokaustu - mówił Czaputowicz.
Jak poinformował rozmowy dotyczyły również relacji dwustronnych i polskich stosunków z Izraelem.
Pytany, jak obecnie kształtuje się dialog z Izraelem Czaputowicz przypomniał spotkanie polskiego i izraelskiego zespołu ds. dialogu. - Przedstawione zostały stanowiska obu stron w Jerozolimie, czekamy na kolejne spotkanie w Warszawie - powiedział szef MSZ.
Trzeba spojrzeć na to, jako na bardziej długookresowy proces przybliżania stanowisk, co do interpretacji historii Holokaustu na terenie Polski - dodał.
Czaputowicz podkreślił, że termin następnego spotkania zespołów nie jest jeszcze znany. - Oczywiście strona izraelska jest zainteresowana tym, jak kwestia interpretacji ustawy o IPN zostanie określona przez Trybunał Konstytucyjny - zaznaczył.