Jak przekazał Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zapadły w czwartek pierwsze orzeczenia z udziałem powołanych w październiku sędziów. Postanowienia zostały wydane w sprawach skarg skierowanych do SN przez pełnomocników komitetów wyborczych na uchwały Państwowej Komisji Wyborczej ws. wyjaśnień i wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych. Sąd Najwyższy odrzucił wszystkie osiem skarg w tej sprawie.

Reklama

Jak dodał Michałowski, skargi na uchwały PKW musiały zostać rozpatrzone szybko, ponieważ zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego SN na rozpoznanie takich skarg ma siedem dni.

Głównym zadaniem tworzonej od podstaw Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ma być rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej na rozpoznanie czeka już ponad 200 spraw, w tym 50 skarg na przewlekłość postępowania.

Instytucja skargi nadzwyczajnej została wprowadzona ustawą o SN, która weszła w życie 3 kwietnia tego roku. Przewiduje m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim zostało opublikowane obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia były 44 wakaty sędziowskie, w tym 20 w Izbie Kontroli.

W końcu sierpnia Krajowa Rada Sądownictwa wyłoniła 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli i podjęła uchwałę o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie tych 20 osób na sędziów. W połowie października prezydent Andrzej Duda powołał 27 osób na sędziów SN w tym 19 w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

W czwartek sędzia Dariusz Czajkowski został powołany przez prezydenta Dudę na p.o. prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Reklama