W siedzibie MSWiA w niedzielę odbyła się odprawa służb z udziałem szefa resortu Joachima Brudzińskiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz komendanta głównego PSP gen. bryg. Leszka Suskiego i komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Omówiono m.in. działania służb podjęte po pożarze, do jakiego doszło w piątek w tzw. escape roomie w Koszalinie. W pożarze zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna jest ciężko poparzony.

Reklama

Brudziński zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej na szybkość reakcji służb. Jak mówił, strażacy byli na miejscu zdarzenia już po czterech minutach od otrzymania zgłoszenia o pożarze. - Strażacy przegrali tę walkę nie z powodu braku profesjonalizmu, kompetencji czy doświadczenia. Te walkę strażacy przegrali z tymi, którzy, kierując się chęcią łatwego, szybkiego zysku, narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci - mówił.

Przypomniał, że po tragedii Państwowa Straż Pożarna wszczęła w całym kraju kontrole w pomieszczeniach typu "escape room". - Te kontrole przeprowadzamy od piątku; jest ich ponad 200 - przekazał szef MSWiA. Zapowiedział też, że szczegółowe wyniki zostaną podane po ich zakończeniu.

Dodał, że w przypadku wykrycia łamania przepisów prawa budowlanego czy przepisów przeciwpożarowych w tego typu obiektach "sankcje karne muszą być bardzo surowe".

Minister złożył kondolencje bliskim ofiar pożaru w Koszalinie. Dziękował służbom biorącym udział w akcji ratowniczej.

Premier: Zamykane są pierwsze escape roomy, w których zidentyfikowano nieprawidłowości

- Zamykane są pierwsze escape roomy, w których zidentyfikowano nieprawidłowości; będziemy wdrażać konkretne zapisy do wszystkich przepisów prawa, by móc zapobiegać tego typu tragicznym zdarzeniom, jakie miały miejsce w Koszalinie - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej szef rządu odniósł się do porannej odprawy ze służbami. - Dyskutowaliśmy o tym i będziemy wdrażać konkretne zapisy do wszystkich przepisów prawa zarówno budowlanego, jak i w tych, które wiążą się z wymianą pieców, tak żeby jak najbardziej móc zapobiegać tego typu tragicznym zdarzeniom, jakie miały miejsce - mówił premier.

- Są też zamykane pierwsze lokale, escape roomy, w których nieprawidłowości zidentyfikowane tam wskazywały na właściwość zamknięcia tych lokali - poinformował.

Morawiecki dodał, że w najbliższych kilku dniach powstanie bardzo szczegółowy raport pokontrolny, na podstawie którego będą podejmowane "bardzo szczegółowe decyzje dotyczące i escape roomów i także innych lokali, takich, w których potencjalnie nieszczęście, tragedia może wystąpić" - powiedział

Reklama

- Musimy działać bardzo jednoznacznie, bardzo zdecydowanie - podkreślił Morawiecki.