Dziennik Gazeta Prawana logo

"Inga na ministra środowiska". Protest 13-latki wsparli Adamowicz, Dulkiewicz, Thun i Bodnar

28 czerwca 2019, 16:29
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Inga Zasowska przed Sejmem
Inga Zasowska przed Sejmem/Agencja Gazeta
Politycy opozycji m.in. europoseł Andrzej Halicki (PO) wsparli pod Sejmem protest ws. klimatu 13-letniej Ingi Zasowskiej; swoje poparcie wyraziła też w Gdańsku prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Zaproszenie na spotkanie 13-latce wysłał także Rzecznik Praw Obywatelskich.

W piątek pochodząca z Grodziska Mazowieckiego Inga była pod Sejmem już drugi raz. Podczas briefingu dla mediów podkreśliła, że w Europie trwa fala upałów, w Polsce najgoręcej było w środę, teraz jest chłodniej, ale na południu Europy temperatura sięga 40 stopni. Jak zaznaczyła, kwiecień w Polsce był wyjątkowo suchy, a potem nastały powodzie. - - zwróciła się do dziennikarzy.

Jak oświadczyła, "nie zależy jej, aby mówiono o niej". - - podkreśliła.

W rozmowie z PAP Inga przyznała, że "protestuje przeciwko temu, że politycy nie przejmują się zmianą klimatu". Dodała, że pod Sejmem jest po to, aby zaapelować do polityków, aby zainteresowali się tematem. W piątek znowu pojawiła się z kartką: "Wakacyjny strajk klimatyczny".

Tym razem Indze pod Sejmem towarzyszyła grupa ok. 50 osób - dzieci i młodzieży. Mieli ze sobą transparenty: "Inga na ministra środowiska", "Dzieci i ryby mają głos", "Dosyć smogu. Mam 16 alergii", "Edukacja dla klimatu" czy: "Nie myślcie tylko o sobie".

Inga przyznała w rozmowie z PAP, że wiele osób już proponowało jej spotkanie, w tym Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - - powiedziała.

Wśród polityków, którzy spotkali się w piątek z Ingą był europoseł Koalicji Europejskiej Andrzej Halicki. "Dzisiaj młodzież posiada wielką wiedzę i ma wielką wrażliwość. Pomimo wakacji jest gotowa spędzać czas przed Sejmem, by politykom i decydentom przypominać jak wielkie i cywilizacyjne jest to wyzwanie. Jesteśmy pełni podziwu i wsparcia!" - napisał na Twitterze.

Dzisiaj młodzież posiada wielką wiedzę i ma wielką wrażliwość. Pomimo wakacji jest gotowa spędzać czas przed sejmem, by politykom i decydentom przypominać jak wielkie i cywilizacyjne jest to wyzwanie. Jesteśmy pełni podziwu i wsparcia! #MłodzieżowyStrajkKlimatyczny pic.twitter.com/Rd5AjzHGNy

Andrzej Halicki (@AndrzejHalicki) 28 czerwca 2019

Po Sejmem był również lider Zielonych Marek Kossakowski. - - powiedział PAP. - - dodał.

W piątek do protestu dołączyli również przedstawiciele młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia. Swoje poparcie na Twitterze wyraziła m.in. europosłanka KE Róża Thun.

BRAWO #IngaZasowska‼️‼️💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚

Róża Thun (@rozathun) 28 czerwca 2019

Solidarność z Ingą demonstrowały pod pomnikiem Neptuna w Gdańsku prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz europosłanka KE Magdalena Adamowicz.

Miasto @gdansk wspiera #wakacyjnystrajkklimatyczny. Dziś manifestujemy solidarnie z Ingą i @GretaThunberg. Nasza ziemia, nasza sprawa! pic.twitter.com/Kymz9UNRfG

Magdalena Adamowicz (@Adamowicz_Magda) 28 czerwca 2019

Inga zapowiedziała, że swój protest będzie kontynuowała w kolejne piątki. - - dodała.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło Media/PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj