46 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania zamierza w wyborach poprzeć Prawo i Sprawiedliwość. "Tyle samo co w połowie września i prawie tyle samo ile w sierpniu" - zauważa CBOS. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, którą współtworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Na KO zamierza głosować 19 proc. badanych. Notowania KO obniżyły się o 4 punkty procentowe w porównaniu z wrześniem.
Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego list startuje SLD, Wiosna Roberta Biedronia i Lewica Razem, uzyskałby 9 proc. Poparcie dla lewicy wzrosło o 4 punkty proc. w porównaniu z badaniami z września. Na Polskie Stronnictwo Ludowe, które w wyborach połączyło siły z Kukiz'15, zgodnie z badaniami CBOS, zagłosowałoby 8 proc. respondentów. Wynik PSL nie zmienił się w porównaniu z wrześniowym badaniem.
W Sejmie znalazłaby się także Konfederacja Wolność i Niepodległość. "Uwzględniając dziesiąte części procenta odsetek zdeklarowanych sympatyków tego komitetu wśród ogółu wybierających się na wybory wynosi 5,5 proc., a więc po zaokrągleniu (zgodnie z przyjętymi zasadami) do pełnego procenta – 6 proc." - podkreśla CBOS. Notowania Konfederacji, w porównaniu z wynikiem z września, wzrosły o 3 punkty procentowe.
Odsetek osób, które chcą iść na wybory, ale jeszcze nie wiedzą, na kogo oddadzą swój głos lub unikają jednoznacznych deklaracji, wynosi 11 proc. To o 3 punkty procentowe mniej niż w poprzednich badaniach. 83 proc., czyli ponad cztery piąte dorosłych Polaków, deklaruje, że chciałoby wziąć udział w wyborach. To o 11 punktów procentowych więcej niż deklaracje z września. 10 proc. waha się, czy wziąć udział w wyborach, a 7 proc. odrzuca możliwość udziału w głosowaniu.
Jak podaje CBOS, najbardziej zmotywowany do udziału w wyborach jest elektorat lewicy. 86 proc. jego zwolenników ze stuprocentową pewnością zapowiada swój udział w wyborach. "Na sto procent" w głosowaniu zamierza iść 83 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej i 81 proc. wyborców PiS. Mniej zmobilizowani są wyborcy PSL, których 75 proc. zamierza iść na pewno do urn i tylko 65 proc. popierających Konfederację.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 3–10 października 2019 roku na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.