Mówiąc te słowa uniósł w górę obie ręce, robiąc jednocześnie palcami znak "V".

Na Tomasza Grodzkiego głosowało 51 senatorów. Na jego konkurenta, czyli Stanisława Karczewskiego - 48. Jeden senator wstrzymał się od głosu.

Wznoszę ten gest w chwili triumfu, ale nie mojego. Tę funkcję przyjmuję z wielką pokorą i poczuciem ogromnej odpowiedzialności. Wznoszę ten gest jako przypomnienie czasów, kiedy zwycięstwo było możliwe dzięki "Solidarności", dzięki wielkiej woli całego narodu" - powiedział.

Zaznaczył, że przybywa ze Szczecina, który jest "zasiedlony przez odważnych ludzi", który "tworzą mieszankę unikalną w skali naszej ojczyzny". Gdzie nauczyliśmy się, że można, szanując siebie nawzajem, utrzymywać swoje tradycje, żyć w zgodzie, budując dobrobyt zachodnich rubieży Rzeczpospolitej - mówił nowy marszałek Senatu.

Jeśli ktoś myśli, że będziemy tylko rolą hamulcowego dla Sejmu, to jest w błędzie; Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli, czyli zamiast szybkiego prawa ustanawiać dobre prawo - powiedział nowy marszałek Sejmu.

Naród w swej mądrości zdecydował, że Sejm ma być w rękach rządzących, Senat w rękach opozycji - stwierdził.

To jest zwycięstwo demokracji, tę funkcję przyjmuję z pokorą - mówił Grodzki po ogłoszeniu wyniku.

Polaryzacja w tym społeczeństwie też się kiedy skończy - stwierdził. Obiecał ciężką pracę, bo jak powiedział "jeśli ktoś chce w Senacie pracować, to tej pracy znajdzie aż nadto". Obiecał też, że w miarę możliwości będzie pomagał każdemu, kto będzie miał inicjatywę.

Kandydat na marszałka Senatu Tomasz Grodzki (KO) pytany przez dziennikarzy, czy spodziewa się, że uzyskał wystarczającą ilość głosów by wygrać odpowiedział: "Mam taką nadzieję".

Zgodnie z Regulaminem Senatu, izba wybiera marszałka spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym - czyli inaczej niż w ubiegłych kadencjach.

Głosowanie zostało przeprowadzone przy użyciu wcześniej już podpisanych kart. Potem głosy zostały przeliczone przez sekretarzy.

Nowo wybrany marszałek Senatu przeprowadza przy pomocy sekretarzy pierwszego posiedzenia wybór wicemarszałków Senatu oraz sekretarzy Senatu. Izba wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.