Poparcie społeczności żydowskich dla prezydenta Andrzeja Dudy odnotowują we wtorek dwa izraelskie serwisy internetowe: radia Aruc Szewa i telewizji Kanał 20.

Reklama

Serwis Aruc Szewa przywołuje słowa Artura Hofmana, prezesa Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, jak podkreśla, "największej organizacji żydowskiej w kraju", który powiedział w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl, że "społeczność żydowska w Polsce i wszystkie organizacje żydowskie” poparły decyzję Dudy.

Aruc Szewa przypomina, że w zeszłym tygodniu Andrzej Duda ogłosił, że nie weźmie udziału w piątym Światowym Forum Holokaustu, które rozpocznie się 23 stycznia w Jerozolimie, ponieważ odmówiono mu prawa do zabrania głosu podczas uroczystości. Zamiast tego - zauważa serwis - oczekuje się, że polski prezydent wygłosi przemówienie 27 stycznia w Muzeum Auschwitz podczas uroczystości z okazji wyzwolenia obozu zagłady.

To jest nasz prezydent i nasz rząd. Stoimy za nimi murem. Jeżeli polska pamięć jest atakowana, to jej bronimy. Największe na świecie obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz odbędą się w Polsce - powiedział Hofman cytowany przez serwis.

Przywołano również jego twierdzenie o tym, że Izraelczycy zdają sobie sprawę, iż Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust, a rosyjska próba obwinienia o to Polaków jest "prowokacją”.

Większość Izraelczyków zna historię i wie, jak wyglądały realia II wojny światowej. Wiedzy historycznej mogą nie mieć emigranci z Rosji (w Izraelu). Duża część tych ludzi nie jest z pochodzenia Żydami. I Izraelczycy mają tego świadomość - powiedział Hofman.

Reklama

Serwis stacji telewizyjnej Kanał 20 przypomina, że napięcia między Polską a Izraelem rozpoczęły się na początku 2018 roku po polskiej ustawie o negowaniu Holokaustu, która zakazała używania określeń takich jak "polskie obozy zagłady” i w efekcie "zaprzeczyła zaangażowaniu Polski w Holokaust".

W świetle napięć na Warszawa-Jerozolima, serwis uznaje za "zaskakujące", że Andrzej Duda "otrzymał wsparcie od społeczności (żydowskiej) w Polsce, która ogłosiła, że ​opiera decyzję prezydenta o odwołaniu jego udziału" w Światowym Forum Holokaustu. Podkreślono, że "społeczność żydowska wyraziła nawet poparcie dla twierdzenia, że Polacy nie byli zaangażowani w zbrodnie przeciwko Żydom podczas II wojny światowej".

Piąte Światowe Forum Holokaustu odbędzie się 23 stycznia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadającego 27 stycznia.