Jahier poparł tym samym organizacje polskich pracodawców i związków zawodowych protestujących przeciwko zapisom wprowadzonym do tzw. tarczy antykryzysowej.

Reklama

"Jednoczę się w proteście przeciwko planom ograniczenia niezależności dialogu społecznego. Dialog społeczny i obywatelski jest kluczem do walki z Covid-19, bezpiecznego życia i ochrony naszych społeczeństw i gospodarek. Apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie tego rozwiązania" - napisał Jahier na Twitterze.

Zapisy w tej sprawie znalazły się w uchwalonej w sobotę przez Sejm rządowej ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem wirusa choroby Covid-19. Dają one premierowi prawo do odwoływania w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii członków Rady Dialogu Społecznego (RDS), nawet bez wniosku wchodzących w jej skład organizacji.

Partnerzy społeczni, reprezentujący w RDS największe centrale związków zawodowych i organizacje pracodawców, zaprotestowali w sobotę przeciwko "ingerencji w niezależność tej najważniejszej instytucji dialogu społecznego w Polsce".

Reklama

Pod listem w tej sprawie podpisały się: Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Center Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Rzemiosła Polskiego.

Reklama

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest ciałem doradczym Unii Europejskiej reprezentującym społeczeństwo obywatelskie. EKES przygotowuje opinie, w których wyraża swój punkt widzenia na projekty unijnego prawa oraz projekty polityk unijnych. Polska ma w EKES 21 przedstawicieli, wśród nich są reprezentanci Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, BCC, Związku Rzemiosła Polskiego, NSZZ Solidarność, OPZZ, FZZ oraz organizacji takich jak Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP), Federacja Konsumentów czy Polski Klub Ekologiczny.

Szef "Solidarności" chce osobistej interwencji prezydenta ws. zmian w RDS

O jednoznaczne stanowisko i osobistą interwencję prezydenta Andrzeja Dudy na rzecz bezzwłocznego wycofania wprowadzonych do „tarczy antykryzysowej” zmian dot. funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego - zaapelował w liście do głowy państwa szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

"Podczas procedowania ustawy "Tarcza antykryzysowa" w sposób niezapowiedziany i bez konsultacji, na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS, wprowadzone zostały zmiany dające prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z nimi można odwołać członka rady nie tylko z powodu stwierdzenia kłamstwa lustracyjnego, ale praktycznie każdego innego, jaki Premier uzna za właściwy. Nowelizacja daje mu w tym zakresie całkowitą dowolność" - napisał w niedzielę w liście do prezydenta Andrzeja Dudy przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i wiceprzewodniczący RDS Piotr Duda.

Według szefa Solidarności "to rażące naruszenie autonomii partnerów społecznych i nieuprawniona ingerencja w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla Prezydenta RP". Ponadto - czytamy w liście - "łamie dotychczasową równowagę stron, która stanowi istotę funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, nad którą Pan Prezydent sprawuje osobisty patronat".

"Zwracam się do Pana Prezydenta w imieniu NSZZ „Solidarność”, inicjatora i współtwórcy Rady Dialogu Społecznego, o jednoznaczne stanowisko i osobistą interwencję dla bezzwłocznego wycofania wprowadzonych do "Tarczy antykryzysowej” zmian naruszających autonomię partnerów społecznych w RDS.

Sejm w sobotę nad ranem po całonocnych głosowaniach przyjął trzy ustawy wchodzące w skład tzw. rządowej tarczy antykryzysowej. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do dotyczącej koronawirusa specustawy znalazła się też poprawka do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiająca premierowi dokonywanie zmian w Radzie.

W poniedziałek nad trzema ustawami wchodzącymi w skład tzw. tarczy antykryzysowej, ma debatować Senat.