W środę posłowie mają się zająć obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - "Zatrzymaj aborcję", który zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Projekt, pod którym podpisało się ponad 830 tys. obywateli, został złożony w Sejmie jesienią 2017 r.

Reklama

Fogiel był pytany w TVN24, czy zagłosuje za ograniczeniem prawa do aborcji. "Jestem zwolennikiem nie wzbudzania ideologicznych wojen i tych rozwiązań, które funkcjonują dzisiaj" - odpowiedział.

Dopytywany, jak zagłosuje ws. projektu, odpowiedział: Moje głosowanie dzisiaj będzie takie, żeby prawdopodobnie odesłać ten projekt do komisji. Kiedy trafi już na trzecie czytanie, na ostateczne głosowanie, wtedy będę podejmował decyzję. Aczkolwiek - tak jak mówię - jestem zwolennikiem rozwiązania funkcjonującego dzisiaj, ponieważ majstrowanie, że tak powiem kolokwialnie, przy tych tematach jest najłatwiejszym sposobem na to, żeby wahadło odbiło później w drugą stronę - podkreślił.

Polityk był również pytany, jak będzie głosował PiS, bo to od tego klubu zależą losy tej ustawy. Jakie będą jej dalsze losy? Nie przewidzę tego, ponieważ w kwestiach światopoglądowych, a tu ewidentnie mówimy o głosowaniu w kwestiach światopoglądowych, nie ma jednolitego stanowiska klubu, nie ma dyscypliny klubowej. To jest zasada, która panuje w Prawie i Sprawiedliwości od zawsze - powiedział Fogiel.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach; gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.